'Ilegale' Serbe Veprojne Pas Shpines Se Armikut Ne Kosove

Pavaresisht nga kundershtimet nga te gjitha anet duket se Ushtria Jugosllave (VJ) ka lene pas disa oficere ne veri te Kosoves. Por a jane keta te ashtuquajtur "ilegale" Serb ata qe po rrembejne gazetare te huaj dhe punonjesit e ndihmes?

'Ilegale' Serbe Veprojne Pas Shpines Se Armikut Ne Kosove

Pavaresisht nga kundershtimet nga te gjitha anet duket se Ushtria Jugosllave (VJ) ka lene pas disa oficere ne veri te Kosoves. Por a jane keta te ashtuquajtur "ilegale" Serb ata qe po rrembejne gazetare te huaj dhe punonjesit e ndihmes?

Thursday, 10 November, 2005

Jakup Krasniqi, sekretari i Partise Demokratike per Progres Demokratik ne Kosove, beson se eshte e vertete. "Sherbimet sekrete Serbe jane aktive ne Kosove," i ka thene ai komandantit te KFOR Gjeneralit Klaus Reinhardt, "duke vrare pleqte dhe femijet".


Por keto njoftime - qe ushtria dhe policia paraushtarake Serbe vazhdojne te punojne ne menyre te fshehte ne Kosove - jane kundershtuar vazhdimisht nga burime te KFOR dhe Beogradit.


Ish Komandanti i KFOR Gjenerali Mike Jackson e ka hedhur poshte kete ide po ashtu si edhe shefi i Ushtrise Jugosllave Momcilo Perisic ka hedhur poshte keto njoftime kur eshte pyetur nga IWPR. "Une bashkohem me mendimin e Gjeneralit Jackson dhe (ish komandantit te forcave Serbe ne Kosove Gjeneral Nebojsa) Pavkovic te cilet deklarojne se nuk ka me forca te armatosura Serbe ne Kosove," ka thene ai. Megjithate, ka prova qe tregojne se keta oficere te njohur ose nuk kane informacionin e nevojshem ose per ndonje aresye, nuk tregojne te verteten. "Ne princip, ne po perpiqemi te mbetemi ne nje nivel te ulet dhe te mos dalim hapur," tha nje nga "ilegalet" qe veprojne ne Kosove gjate nje interviste me IWPR. "Vecanerisht, nuk duhet te prekim gazetaret e huaj dhe punonjesit e ndihmave sepse ne e dime qe bota eshte shume e prekeshme rreth tyre.


"Ne i kapim ata vetem nese jemi te sigurte qe jane spiune apo se marrin pjese ne dergimin e armeve ne Sanxhak (nje rajon ne Serbi i banuar kryesisht nga Muslimane). Por edhe keta, ne i keqtrajtojme fare pak dhe mundesisht i dergojme ne Serbi dhe ja dorezojme policise. Shiptaret (nje fraze perulese Serbe per Shqiptaret) jane nje ceshtje tjeter...


"Megjithate, edhe me ata ne nuk ekspozohemi."


Pavkovic, komandanti i Armates se Trete te VJ, mund te mos pranoje ekzistencen e ilegaleve perpara njerezve te tille si Perisic, por njoftohet se ai eshte shume me i hapur rreth veshtiresive qe po perballen njerezit e tij ne raportet per komandantet e tij.


Anetaret e nje njesie te Ushtrise Jugosllave (VJ), brigades se motorizuar 125, kane qendruar ne Kosove pasi pjesa tjeter e VJ u terhoq sipas marreveshjes me forcat e NATO-s. I pyetur per te percaktuar me mire frazen "qendruar pas ne Kosove", burimi i IWPR, nje ish oficer i VJ (i cili mund te jete akoma ne sherbim aktiv) ka thene se ata kane mbetur brenda ne Kosove dhe vazhdojne te sherbejne aktivisht per VJ.


"Ata jane oficere, megjithese ka edhe police, te cilet kane kaluar shume vjet ne sherbim aktiv ne Kosove, te cilet kane krijuar familjet e tyre atje, kane ndertuar shtepite, kane blere prona, etj, dhe te cilet kane pranuar me shume deshire propozimin e komandes se larte per te mbetur ne Kosove. Une nuk mund te them se sa prej tyre kane mbetur atje dhe cfare detyrash kryejne, por ata jane atje dhe do te zbatojne urdherat ne cdo moment," tha ai.


Megjithate pavaresisht shume fjaleve nga Beogradi, shpresat per nje rikthim te shpejte te Ushtrise Jugosllave ne Kosove duket se zvogelohen cdo dite - nje fakt qe "ilegalet" te gjithe e dine.


"Ata na lane ketu qe prej disa muajsh," thote nje burim tjeter. "Oficeri yne superior na ka sugjeruar te shkrihemi me ambjentin dhe te presim". "Per sa kohe?" e pyeta une. "Disa muaj" - u pergjigj ai. "Ne cdo rast, ne do te kthehemi perpara dimrit." Por kjo nuk ka ndodhur.


"Dimri ka ardhur dhe une e kam derguar familjen ne Serbi," thote ai. "Atje ne Kosove, eshte teper e rrezikeshme. Une ndonjehere shkoj vetem per nje dite, por tani edhe kete po e rralloj".


Po perhapen fjale se VJ eshte e pergatitur te ofroje perfitime materiale per njerez te tille, duke ju dhene apartamente me te medha dhe rroga me te mira. Te krijohet pershtypja se VJ nuk e konsideron te perfunduar misionin e saj ne Kosove dhe deshiron te inkurajoje sa me shume njerez te saj qe te qendrojne ne province.


Ka zera brenda VJ se te gjitha njesite dhe institucionet e ushtrise kane marre nje njoftim dhe pyetsorin shoqerues qe synon te inkurajoje ushtaret aktiv per tu kthyer ne Kosove, duke ju ofruar ketyre rekruteve perfitime te ndryshme.


Megjithate, gjate muajit te fundit, planet jane prishur dhe te gjitha urdherat dhe pyetesoret jane kthyer ne Beograd.


"Nje burre erdhi dhe mblodhi te gjitha dokumentat pa dhene asnje shpjegim. Une mendoj se cdo gje eshte shkaterruar. Mendoj se e gjithe kjo fushate u be shume publike dhe shume njerez e morren vesh kete," thote ish oficeri i VJ.


VJ vazhdon te trajtoje territorin qe tani kontrollohet nga Shqiptaret ne Kosove, ate qe Beogradi e quan Kosove dhe Metohi, si pjese e territorit te Republikes Federale te Jugosllavise.


Ne fakt grumbullimi i ri i rekruteve te VJ do te perfshije Serbet nga Kosova te lindur ne 1972, pavaresisht ne se jane akoma rezidente ne province apo refugjate te zhvendosur ne Serbi. Akoma nuk dihet se si do te shperndahen thirrjet per ushtar. Me qellim qe te lehtesohet grumbullimi i rekruteve nga Kosova pas mberritjes se KFOR, shtabi i VJ i rrethit ushtarak te Prishtines ka krijuar nje rrjet departamentesh ushtarake rreth bashkive te Serbise ne kufi me Kosoven.


Por te rinjte, te cilet tashme jane zhvendosur si refugjate ne Serbi, po refuzojne te paraqiten tek autoritetet ne vendbanimet e tyre te reja. Ne nje diskutim te koheve te fundit te organizuar per problemet e refugjateve, Marijane Pavlovic, pergjegjese per ceshtjet sociale ne zyren e UNHCR ne Kraljevo, ka thene se zyra e saj ka rregjistruar rreth 17,000 refugjate ne zonen e saj. Por sic thekson ajo, vetem shume pak prej te rregjistruarve jane djem te rinj. Regjistrimi presupozon edhe dhenien e adreses se sakte per zyrat e ushtrise dhe ideja e sherbimit ushtarake ne ushtrine e Miloshevicit nuk eshte shume e pelqyeshme, edhe nese behet fjale per rezerviste.


Stojan Smigic, ne afersi te Istok, nje qytet i vogel ne Metohi, jeton si refugjat ne rrethinat e Kraljevo. Smigic thote, "Une kam marre pjese si ushtar i rregullt ne luften ne Slloveni. Mezi arrita te kthehem sepse u plagosa. Ne Bosnje, shkova vullnetar.


"Ketu ne Kosove, une mbrojta fshatin tim deri sa Miloshevici na tradhetoi. Ne se rregjistrohem ne ndonje nga listat e Miloshevicit, ai do te me marre perseri ushtar dhe do te me tradhetoje perseri. Kjo as qe diskutohet. Boll ka luftuar Stojan Smigic ne lufterat e Miloshevicit".


Autori eshte nje gazetar i pavarur ne Serbi.


Support our journalists