تخریب جنگلات افغانستان در اثر قطع غیرقانونی درختان

حکومت تلاش دارد ساحات وسیع جنگلی را حفاظت کند.

تخریب جنگلات افغانستان در اثر قطع غیرقانونی درختان

حکومت تلاش دارد ساحات وسیع جنگلی را حفاظت کند.

The Kunar river winds through a valley in the northeastern province. (Photo: John Moore/Getty Images)
The Kunar river winds through a valley in the northeastern province. (Photo: John Moore/Getty Images)
Tuesday, 23 January, 2018

جنگل بزرگی در ولایت شرقی کنر در اثر قطع غیرقانونی درختان تخریب شده است و مسئولان محلی قادر به حفاظت از این منبع غنی طبیعی نیستند.

درطول سی سال گذشته ساحات وسیعی ازجنگل کاج و صنوبر  ولایت کنر قطع شده و به شکل چوب‎های چهار تراش به پاکستان فروخته شده است. اکنون نگرانی های وجود دارد که  بخشی بزرگ این جنگلات از سوی مخالفین دولت قطع می گردد و پول ان به جیب انها واریز می گردد .

مقامات محلی از این مشکل آگاه اند اما می‌گویند که عدم کنترل حکومت در ولسوالی‌های مربوطه باعث شده است که دولت اقدامی نتواند. آنان می‌گویند که درخواست‌های‌شان از حکومت مرکزی برای کمک در این زمینه بی‌ثمر مانده است و مقدار زیاد درختان ارزشمند قطع شده و چوب آنها به خارج کشور قاچاق می‌گردد.

مردم محل می‌گویند که آنان چاره‌ای جز اشتراک در کار غیرقانونی قطع درختان ندارند. عبدالخالق 45 ساله به آی‌دلیو‌پی‌آر گفت که او در قطع درختان کاج در ولسوالی دور افتاده دره‌ی پیچ کار می کند .

وی افزود با اینکه میداند که این سرمایه ملی به نابودی میرود  و تمایلی به ادامه این کار ندارد اما منبع دیگری برای تهیه مصارف خانواده‌اش موجود نیست .او گفت: "ما درختان کاج را قطع می‌کنیم چون درغیر آن بیکار می‌مانیم."

وی افزود "من خوب می‌دانم که افراد دیگری چوب را به خارج کشور قاچاق کرده و می‌فروشند ولی چه کاری از دست من پوره است؟"من فقط روز هفت دالر امریکایی معاش بدست می‌آوریم اما مافیا، گروه‌های شورشی و حتی مقامات حکومتی بیشترین عاید انرا به جیب می زنند ."

بر اساس ارقام بدست آمده از ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت کنر زمانی 324،000 هکتار جنگل داشت که حدود 25 درصد کل جنگلات افغانستان را تشکیل می‌داد.

ما بیش از 30 سال جنگ این منبع طبیعی را نابود کرده است. مطالعه‌ای که برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد در سراسر افغانستان انجام داده است، حاکی از آن است که تقریباً نصف کل جنگل کشور از بین رفته است.

ضیا الرحمان باشنده ولایت کنر گفت که سال‌های طولانی جنگل صنوبر در ولسوالی چپه دره توسط یک توافق قومی حفاظت شده بود.ولی به گفته‌ی او، از زمانی که طالبان سال گذشته پیش‌روی‌های جدی کرد، قطع درختان جنگلی به سرعت  جریان دارد.

او گفت: "در آغاز مردم در برابر تلاش طالبان بخاطر قطع درختان ابراز مخالفت کردند، اما بزودی روشن شد که مانع آن‌ها شده نمی‌توانند و اکنون آنان بطور آشکار درخت‌ها را قطع می‌‌کنند. حتی حکومت قادر به انجام کاری نیست."

آی ‌دبلیو ‌پی ‌آر  با غنی مصمم سخنگوی والی کنر تماس گرفت تا دریابد که آیا کاری برای توقف موج قطع غیرقانونی  درختان انجام شده است یا خیر.

او تایید کرد که برخی مناطق ولایت خارج از کنترل دولت است، اما این ادعا را رد کرد که گویا حکومت مشکل قطع درختان را نادیده گرفته است.

مصمم تایید کرد که قاچاقچیان با استفاده از قاطر برای انتقال چوب از مسیرهای کوهستانی به ولایت‌های لغمان و ننگرهار و درعین حال به پاکستان استفاده می‌کنند، اما افزود که سرک‌ها به شدت تحت مراقبت است.

وی گفت : "خلاف گذشته، لاری‌های پر از چوب بطور آشکار از مسیر شاهراه‌ها به سمت پاکستان عبور نمی‌توانند. پولیس آن‌ها را متوقف می‌سازند و از ادامه کارشان باز می‌دارند.اما جنگل‌هایی که در ولسوالی‌های تحت کنترل شورشیان قرار دارند، کار نظارت برای ما مشکل است. توقف قاچاق در آن مناطق سخت است."

مصمم گفت که حکومت قبلاًاجازه قطع تعداد محدود درختان را  در هرسال برای ساختن دروازه، میز و الماری داده بود ولی فرصت طلبان از آن سوء استفاده می‌کردند بیشتر از سهمیه تعیین شده درخت قطع می‌نمودند، لذا آن تصمیم به حالت تعلیق درآمد.

در نتیجه تعدادی از کارگاه‌ها از کار افتاده‌اند و در منطقه‌ای که مردم شدیداً به صنعت چوب وابسته می‌باشند، صدها نفر بیکار شده‌اند.

فریاد درانی رئیس اتحادیه نجاران ولایت کنر گفت که  حدود 150 کارخانه فرنیچر در اسعد آباد، مرکز ولایت کنر فعال موجود است که با گذشت هر روز این کارا خانه ها از کار باز می مانند زیرا به صنعت کاران اجازه قطع درخت تازه داده نمی‌شود و آنان به ذخایر رو به اتمام سال‌های قبل اتکا نموده‌اند به همین دلیل  قیمت چوب نیز به شدت افزایش یافته است.

نامبرده  افزود: "قبلاً محصولات ما به سراسر کشور از جمله ننگرهار، لغمان و کابل صادر می‌شد. اما اکنون تولیدات ما در ولایات دیگر فروش نمی‌شود و کاروبار به شدت محدود شده است."

آی ‌دبلیو ‌پی ‌آر دریافته است که قطع درختان بر حیات وحش ولایت اثرات جدی گذاشته است.

نجیب الله کنری رئیس اداره حفاظت محیط زیست کنر گفت که قطع بی‌رویه درختان به محیط زیست طبیعی تعداد زیاد پرندگان و حیوانات آسیب رسانده است.

او گفت که قوماندان امنیه‌ی کنر و والی آن ولایت هردو از مشکل آگاه می‌باشند و همه‌ی تلاش‌های خود را برای رسیدگی به آن به خرج می‌دهند.

او افزود  "نه تنها قطع غیرقانونی درختان باعث لغزش زمین شده است بلکه بیشتر حیوانات وحشی از اینجا به ولایت‌های دیگر کوچیده‌اند."

قاچاق باعث تمویل شورشیان می‌گردد

محمد صافی یک عضو شورای ولایتی کنر گفت که به باور او طالبان و گروه‌های مسلح وابسته به داعش جنگلات ولسوالی‌های چپه دره و دره‌ی پیچ را تسخیر کرده‌اند و هر روز صدها درخت را قطع می‌کنند.

او این عمل شورشیان را محکوم کرد و افزود که جنگل منبع ارزشمندی‌ست که از دست دادن آن برای مردم محل بسیار زیانبار خواهد بود.

او گفت: "من یک قوماندان داعش را می‌شناسم که در منطقه‌ی ننگالام ولسوالی دره‌ی پیچ تازه به قطع درختان شروع کرده است و  افرادش را از این طریق تمویل می‌کند.

وی افزود "این مشکل با قوماندان امنیه، والی، شورای ولایتی و باشندگان محل در میان گذاشته شده اما هیچ اقدامی تاکنون اتخاذ نگردیده است."

جمعه گل همت، قوماندان امنیه‌ی کنر به آی‌دلیو‌پی‌آر گفت که تعدادی از عساکر و افسران پولیس از جمله امر امنیت ان قومندانی  متهم به دست داشتن در قاچاق چوب شده‌اند.

او گفت امر امنیت  دستگیر شده و تحت بازجویی قرار دارد، وی تاکید کرد که هیچ کسی فراتر از قانون نخواهد بود.

او گفت: "در چند ماه گذشته،75 نفر به جرم قاچاق چوب دستگیر شده‌اند و هرکسی که قانون را نقض کند دستگیر شده و با اقدام قانونی مواجه خواهد شد."

عبدالاحد حیدری رئیس څارنوالی کنر گفت که در قاچاق چوب معمولاً مقامات نظامی فاسد یا قاچاقچیان ملکی دست دارند.

او افزود: "تاکنون ما حدود 70 قضیه ملکی دریافت کرده‌ایم. قضایای مربوط به مقامات نظامی از جمله قضیه‌ی امر امینت  کنر به سارنوالی نظامی محول شده‌اند."

کارمندان ارشد ریاست زراعت، آبیاری و مالداری گفتند که آنان از حکومت مرکزی اجازه تشکیل یک گروه شبه نظامی متشکل از افراد ملکی را خواسته‌اند تا ساحات تحت تحدید را گزمه و حفاظت کنند، ولی هنوز پاسخی دریافت نکرده‌اند

ریس این ریاست  انعام الله ساپی گفت: " در این جای شک نیست  که شورشیان از ساحات خارج از کنترل دولت بهره‌برداری می‌کنند آنان با استفاده از سود ناشی از قطع  جنگلات ‌ و استخراج غیرقانونی معادن  هزینه‌های جنگ خود را بدست می  آورند.

وی ګفت "ما این مساله را با حکومت مرکزی درمیان گذاشته ‌ایم ما  صلاحیت اجرایی  را نداریم."

باشندگان کنر نیز می‌گویند که درصورت حمایت حکومت آنان آماده‌اند جنگلات خود را حفاظت کنند.

عثمان دیوه ګلي ، بزرگ قومی گفت: "اگر حکومت توانایی تشکیل واحد ویژه‌ی امنیتی را ندارد، برای ما اسلحه و صلاحیت لازم را بدهد، ما از این سرمایه‌ی ملی دفاع می‌توانیم."

Frontline Updates
Support local journalists