افغانستان: معاشات کسر شده است، اما چرا؟

کارمندان دولتی از کسر معاشات‌شان بخاطر پرداخت پروژه‌های انکشافی ناخرسنداند.

افغانستان: معاشات کسر شده است، اما چرا؟

کارمندان دولتی از کسر معاشات‌شان بخاطر پرداخت پروژه‌های انکشافی ناخرسنداند.

کارمندان دولتی ولایت پروان شکایت دارند که بارها بخشی از معاشات‌شان بخاطر فعالیت‌های بازسازی محلی کسر شده اما هیچ جواب روشنی به آنان درمورد چگونگی مصرف پول‌های کسرشده داده نشده است.

کارمندان محلی دولت، معلمان، افسران پولیس همه از سال 2012 تاکنون سه بار شاهد کسر معاش خود بوده‌اند. البته تنها دور اول این کسر بطور اجباری صورت گرفته بود.

اولین کسر معاش در ماه جون 2012 اتفاق افتاد که در آن یک روز معاش 12،000 نفر کارمندان دولت بخاطر بازسازی ارگ تاریخی جبل السراج اختصاص یافت.

این ارگ که نامش سراج الامثار است، در سال 1907 به دستور امیر حبیب الله خان شاه آن وقت افغانستان اعمار گردیده بود و در حمله طالبان در سال 1998 شدیداً آسیب دیده بود.

بعد از آن، در ماه اکتوبر 2016 با همان روش مبلغ 400،000 افغانی را برای حمایت از تیم فوتبال پروان از معاش کارکنان دولت محلی کسر کردند. در ماه نوامبر سال بعد، مبلغ 250،000 افغانی را زیر عنوان مساعدت به قربانیان لغزش زمین در بدخشان از معاش کارکنان کم کردند.

حکمت الله، 38 ساله و کارمند ریاست معارف پروان گفت که اولین بار وقتی معاش کارکنان کسر شد، جنجال‌های زیادی در پی داشت. او گفت که باور ندارد اصلاً کاری در آن محل تاریخی انجام شده باشد.

او گفت: "من هر ماه معادل 100 دالر امریکایی معاش می‌گیرم که روز 4 دالر می‌شود و مبلغ 4 دالر از معاشم کسر شد تا ارگ جبل السراج را بازسازی کنند. اما پلان بازسازی آن ارگ هنوز حتی تنظیم نشده است."

او گفت اگر در ارگ جبل السراج کار بازسازی انجام می‌شد، او در برابر کسر معاش خود اعتراض نمی‌کرد.

حکمت الله ادامه داد: "من کارمند دولتم و دوست ندارم آنان پولم را به زور بگیرند. پول من قبل از پرداخت معاش کسر شده بود. اگر معاشم داده می‌شد هرگز به کسی اجازه نمی‌دادم پولم را بگیرند."

عطاالحق که در ریاست کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین پروان کار می‌کند نیز گفت که از کسر معاش خود ناراضی است.

این مرد 50 ساله گفت: "معاش روزانه من 10 دالر است. من با آن پول می‌توانستم کریدت کار تلفونم را بخرم اما آنان پول مرا گرفتند."

خواجه محمد ولی مامور اداری ومالی قوماندانی امنیه پروان نیز تایید کرد که آنان از 4 تا 10 دالر معاش 2،000 افسر پولیس را در ماه جون 2012 به ارتباط بازسازی ارگ جبل السراج کسر کرده بودند.

محمد خالد بایان مدیر مکتب متوسطه پسرانه هوفیان شریف گفت که معاش او نیز کسر شده بود. اگرچه او به مدت 25 سال در آن پست کار کرده اما بخود زحمت نداده بود که بخاطر کسر معاش شکایت رسمی درج کند. بایان گفت حکومت محلی چنان آلوده به فساد است که هیچ امیدی به جدی گرفته شدن نگرانی‌هایش ندارد.

باوجود رنجش آشکار کارکنان دولتی، مقامات حکومتی تاکید دارند که کسر معاش براساس توافق قبلی انجام گرفته بود.

آقا شاه ولی شهید گفت: "ارگ جبل السراج آبده‌ی تاریخی مهم افغانستان است و همه‌ی باشندگان و کارکنان حکومت مسئولیت مشترک بازسازی این آبده را به دوش دارند و نباید از هرگونه تلاش ممکن برای بازسازی آن دریغ نکنند."

او گفت که کارمندانی که نگران شفافیت پروسه اند سوال خود را به مقامات ولایتی راجع کنند.

اما محب الله هارونی رئیس اقتصاد آن ولایت گفت او هیچ سندی درمورد چگونگی مصرف پول جمع آوری شده از معاش کارکنان دولتی ندارند.

او گفت اصولاً هر قراردادی که در ولایت پروان کار بازسازی انجام می‌دهد باید آن ریاست را مطلع سازد، اما هیچ معلوماتی درمورد بازسازی ارگ جبل السراج به آن نرسیده است.

عبدالوحید هاشمی رئیس اطلاعات و فرهنگ گفت گفت: "ما یک روز معاش را به جبر نگرفتیم بلکه به رضایت {کارکنان} و دستور عبدالبصیر سالنگی والی اسبق پروان کسر کردیم."

هاشمی افزود که تصمیم جمع آوری پول به این شیوه از سوی حکومت ولایتی گرفته شده و ریاست او هیچ نقشی در آن نداشته است.

سالنگی به آی دبلیو پی آر گفت او آن ابتکار را در سال 2012 بعنوان بخش برنامه‌ی بزرگتر جمع‌آوری اعانه از تاجران و متشبثان محلی طرح کرده بود.

اما او گفت که برخی سرمایه گذاران به تعهدات خود برای مساعدت برنامه بازسازی عمل نکرند.

اداره‌ای که مسئولیت نگهداری از ارگ جبل السراج را به عهده دارد نیز نمی‌داند آن پول 2.7 ملیون افغانی کجا مصرف شد.

گلاب‌الدین مرزایی، مدیر مالی پروان گفت: "پول جمع‌آوری شده برای بازسازی ارگ جبل السراج به حساب د افغانستان بانک ولایت پروان واریز شد."

سید علم صافی مسئول شعبه د افغانستان بانک پروان گفت: "پول یک ماه معاشات کارمندان دولتی ولایت پروان از سوی ریاست ریاست مالیه پروان به د افغانستان بانک انتقال داده شده بود ولی بعداً به حساب عواید مستوفیت در عزیزی بانک انتقال داده شد."

محمدالله محبت‌یار نماینده بهار آرزو، شرکت ساختمانی است که قرارداد کار بازسازی ارگ جبل السراج را گرفته بود.

او گفت که آنان از مبلغ 2.7 ملیون افغانی تنها 1.7 میلیون افغانی در مجموع دریافت کرده اند.

اما مقامات محلی پروان این ادعا را رد کرده گفتند همه‌ی پول بطور کامل پرداخته شده است.

Support our journalists