باشندگان ولایت نورستان خواهان خدمات صحی بهتر اند

اشتراک کنندگان مناظره گفتند که برای رفع کمبودهای صحی نیاز به اقدامات جدی است.

باشندگان ولایت نورستان خواهان خدمات صحی بهتر اند

اشتراک کنندگان مناظره گفتند که برای رفع کمبودهای صحی نیاز به اقدامات جدی است.

Residents of Nuristan province demanded improved health services in a debate organised by IWPR in Paron on July 29. (Photo: IWPR)
Residents of Nuristan province demanded improved health services in a debate organised by IWPR in Paron on July 29. (Photo: IWPR)
Wednesday, 2 August, 2017

باشندگان ولایت نورستان در مناظره‌ای که از سوی آی دبلیو پی آر در پارون، مرکز آن ولایت، بتاریخ 29 جولای برگزار شده بود خواهان خدمات صحی بهتر شدند.

این ولایت دورافتاده و کوهستانی یکی از کم توسعه یافته‌ترین ولایات افغانستان است و نماینده دفتر محلی کمیسیون مستقل حقوق بشر، صبغت الله جناح گفت که اکثر مردم نورستان به خدمات صحی مناسب دسترسی ندارند.

او گفت: "یک مشکل کلان این است که مراکز صحی در اکثر ساحات دورافتاده فقط نرس دارند و داکتران صرفاً در کلینیک‌های واقع مرکز ولسوالی‌ها موجوداند. این مساله باعث مشکلات دوامدار صحی شده است."

نورالهدا فکور، فعال جامعه مدنی در نورستان، مسئولان را متهم به حمایت از پروژه‌هایی کرد که به خودشان سود می‌رسانند و افزود که در کل ولایت تنها یک داکتر زن در ولسوالی برگ متال فعالیت دارد.

ظهیر نورستانی، عضو شورای ولایتی تایید کرد که در ارایه خدمات صحی مشکلاتی وجود دارد، اما تدابیر جدی برای رفع این کمبود گرفته شده است.

"در گذشته حتی یک مرکز صحی هم در ولایت ننگرها وجود نداشت اما حالا ده‌ها کلینیک وجود دارد."

او افزود که مسئولان محلی مساله کمبود داکتران زن را با وزارت صحت عامه بارها درمیان گذاشته است، اما هنوز هیچ اقدامی اتخاذ نشده است.

مولوی شفیق‌الرحمان، امام مسجد جامع پارون گفت که اسلام اهمیت زیادی به حفظ‌الصحه و خدمات صحی قایل است. او افواهات مبنی بر غیراسلامی بودن واکسین کودکان را نیز رد کرد.

عبدالستار، اشتراک کننده مناظره شکایت کرد که داکتران محلی فاسداند و مدعی شده که آنان کمک‌ها را به دوستان و اقارب خود اختصاص می‌دهند. اشتراک کننده دیگری بنام بشیر احمد جلالی گفت که او شخصاً دیده است که کارکنان مراکز صحی محلی درخواست مراجعین برای تداوی را نادیده گرفته یا رد کرده‌اند و تنها زمانی خوش خودشان بیاید، مریضان را معاینه می‌کنند.

نورالدین، رئیس صحت عامه ولایت تایید کرد که در ارایه خدمات صحی محلی مشکلاتی وجود دارد، اما خطاب به اشتراک کنندگان مناظره گفت که ریاست صحت عامه برای رفع این کمبودها تلاش می‌کند.

او گفت که حکومت مرکزی و وزارت صحت عامه هنوز به نورستان بر اساس احصائیه قدیمی خدمات صحی عرضه می‌کنند، درحالی که نفوس مردم محل بسیار افزایش یافته است.

او گفت: "ما در روی فعال سازی واردهای جدید در شفاخانه 50 بستر پارون برای کودکان، معتادین و صحت کودکان و مادران کار می‌کنیم. راه اندازی این واردها تاحدودی مشکلات را حل خواهد کرد."

Support our journalists