افغانستان: همه طرف‌ها حقوق بشر را نقض می‌کنند

اشتراک کنندگان مناظره‌ی آی دبلیو پی آر می‌گویند که نیروهای حکومتی و شورشیان مثل هم و بطور روزمره با افراد ملکی بدرفتاری می‌کنند.

افغانستان: همه طرف‌ها حقوق بشر را نقض می‌کنند

اشتراک کنندگان مناظره‌ی آی دبلیو پی آر می‌گویند که نیروهای حکومتی و شورشیان مثل هم و بطور روزمره با افراد ملکی بدرفتاری می‌کنند.

Afghanistan: All Sides Violating Human Rights
Afghanistan: All Sides Violating Human Rights
Thursday, 27 July, 2017

به گفته اشتراک کنندگان مناظره آی دبلیو پی آر که در ماه جاری در قندهار برگزار شده بود، همه طرف‌های جنگ جاری در جنوب افغانستان اصول جنگ را زیرپا می‌کنند.

نیروهای دولتی و طالبان هردو به دلیل استفاده از سپر انسانی، کاربرد اسلحه سنگین و قتل‌های هدفمند باعث تلفات ملکی می‌شوند. بیش از 100 زن و مردی برای شنیدن مناظره شرکت کرده بودند نیز تایید کردند که زندگی کسانی که در جنگ گیر می مانند برهم می‌خورد، جاده‌ها بروی شان مسدود می‌شود و ملکیت‌های شخصی‌شان غضب می‌گردد.

جاوید احمد تنویر، رئیس پریس کلب قندهار بتاریخ 19 جولای گفت که خبرنگاران چندین بار از تخلفات نیروهای مسلح و شورشیان در قندهار، زابل، ارزگان، هلمند و دیگر ولایات جنوبی گزارش داده‌اند.

او افزود که گزارشگران در جنوب کشور هشدار می‌دهند که دو طرف جنگ از مردم ملکی را به شکل سپر انسانی استفاده می‌کنند.

او گفت: "ما عکس‌ها و ویدیوهایی مستند از مواردی داریم که نشان می‌دهند قوانین جنگ زیرپا شده‌اند."

تنویر از خطرهایی که متوجه آزادی بیان است نیز یاد کرد، و گفت که تعدادی از مسئولان بلندپایه امنیتی مانع دسترسی خبرنگاران به ساحات جنگی می‌شوند تا اقدامات غیرقانونی خود را پنهان کنند.

اگرچه او از گرفتن نام کسی ابا ورزید، اما گفت که شخصیت‌های بلند پایه معین خبرنگاران را تهدید نیز کرده‌اند.

او گفت: "گزارشگران حق دارند نیروهای امنیتی را همراهی کرده و از خطوط اول جنگ گزارش دهند، اما مسئولان مانع آنها می‌شوند."

محمد همدرد، متخصص امور نظامی گفت که طرفین جنگ از اصول جنگ و حقوق اساسی بشری ناآگاه‌اند.

او گفت: "نه تنها شورشیان از اصول جنگ بی‌خبر‌ند بلکه مسئولان امنیتی خطوط اول جبهه نیز افراد متخصص نیستند و درمورد این مسایل چیزی نمی‌دانند." او افزود که این نورم‌ها تنها درصورتی رعایت خواهند شد که متخلفان مجازات گردند. به گفته او آنهایی که اصول جنگ را زیر پا می‌کنند بجای مجازات، ارتقا پیدا کرده و امتیاز می‌گیرند.

حضرت ولی هوتک، رئیس اطلاعات و فرهنگ قندهار گفت که حملات شبانه و جنگی که از سوی امریکایی‌ها یا به حمایت نیروهای امریکایی در قندهار، هلمند و ارزگان صورت می‌گیرد بیشتر مورد نگرانی است.

به گفته او شورشیان نیز مرتکب تخلفات آشکار می‌شوند.

هوتک گفت: "شورشیان نه تنها ماینگذاری می‌کنند، بلکه از خانه‌های ملکی بعنوان سنگر استفاده می‌نمایند." او خواستار محاکمه متخلفان شد.

او تایید کرد که حکومت نیز عاری از خطا نیست، و افزود که جنگ سالاران سابق در پست‌های مهم ارتقا داده شده‌اند.

او گفت: "حکومت و سیستم ما متشکل از جنایت‌کاران جنگی است. از کسانی که باعث جنگ داخلی شدند نمی‌توان انتظار داشت که اصول جنگ را احترام کنند."

عبدالعزیز اکرمی، سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در قندهار نیز گفت که حکومت در رسیدگی به مسایل عدالت انتقالی ناکام مانده است.

او در ادامه گفت: "ما دو گزارش درمورد عدالت انتقالی تهیه کردیم. ما جنایت‌کاران را شناسایی کرده و خواستار مجازات‌شان شدیم، اما حکومت هیچ اقدام عملی علیه آنان نکرده است. به نظر می‌رسد حکومت توان ایستادن در برابر آنان را ندارد."

مولوی عبدالغنی، عالم دینی قندهار گفت که اصول اسلام درمورد حفاظت از زندگی افراد ملکی در جریان جنگ واضح است.

او توضیح داد که حضرت محمد در جریان جنگ بسیار محتاطانه رفتار می‌کرد و با زندانیان و افراد ملکی با حساسیت بسیار برخورد می‌نمود.

" وضعیت کنونی که در آن ملکی‌ها آسیب می‌بینند، روی جاده‌ها ماینگذاری می‌گردد، یک مسلمان به دست مسلمان دیگر زیر نام جهاد کشته می‌شود، در اسلام قابل قبول نیست. خداوند به ما اجازه نداده است افراد بی‌گناه را بکشیم."

 

Support our journalists