قطع‌ِ‌ شدنِ شبانه‌ خدمات شرکت های مخابراتی در ولایات شمال شرقی کشور

گروههای مسلح مخالف دولت برای این که ازسوی نیروهای امنیتی ردیابی نشوند، فرمان قطع شبکه‌های مخابراتی را داده اند.

قطع‌ِ‌ شدنِ شبانه‌ خدمات شرکت های مخابراتی در ولایات شمال شرقی کشور

گروههای مسلح مخالف دولت برای این که ازسوی نیروهای امنیتی ردیابی نشوند، فرمان قطع شبکه‌های مخابراتی را داده اند.

A cellphone and communications tower rises from a modest urban landscape in Shinwar, Afghanistan. (Photo: John Moore/Getty Images)
A cellphone and communications tower rises from a modest urban landscape in Shinwar, Afghanistan. (Photo: John Moore/Getty Images)

باشندگان دو ولایت شمالی شرقی افغانستان شکایت دارند که خدمات مخابراتی در این ولایات از طرف شب قطع می‌گردد و این کار ارتباط آنها را با جهان نیز قطع می‌کند.

تهدیدهای طالبان در ولایات بغلان و کندز سبب شده که شبکه های مخابراتی در این ولایات از ساعت 6 عصر تا 6 صبح قطع گردد. این تحریم شبانه‌ی خدمات تلفنی یک ترفند عمومی از سوی شورشیان برای جلوگیری نیروهای امنیتی از ردیابی فعالیت های آنها و همچنین بازداشتن مردم عام از اطلاع دهی به نیرو های امنیتی کشور می باشد.

بعضی اوقات اگر شرکت های مخابراتی از این تحریم سرکشی کنند، آنان آنتن های مخابراتی آنها را تخریب می‌کنند.

مردم محل به آی دبلیو پی آر گفتند که حالا خدمات تمام شرکت های مخابراتی خصوصی از جمله روشن، ام‌تی‌ان، افغان بیسیم و اتصالات هرشب قطع می گردد.

محمد علی 30 ساله، از منطقه  قند بغلان می گوید که وی پس از تاریک شدن هوا نمی تواند از تلفن اتصالاتش استفاده کند.

او می گوید، «وضیعت امنیتی در ولایت بغلان خراب است و هروقتی که می خواهیم به دوستان و اقارب ما زنگ بزنیم می‌بینیم که تلفن ها منحیث یگانه وسیله‌ی ارتباطی ما است،غیرفعال اند. همین گونه، بستگان ما نیز وقتی می خواهند با ما به تماس شوند، به عینِ مشکل مواجه می شوند.»

یگانه شرکت مخابراتی که از طرف شب خدمات محدود را ارایه می کند، شرکت دولتی سلام است. اما افرادی که در ساحات تحت اداره‌ی طالبان زندگی می کنند می گویند که استفاده از این خدمات خیلی خطرناک است.

در سراسرِ ولسوالی های دند شهاب الدین، برکه و بغلان مرکزی، طالبان وجود دارند و ولسوالی دهنه‌ی غوری در دوسال گذشته کاملاً تحت اداره‌ی طالبان بود.

او می گوید که شورشیان هشدار داده اند که آنان هرکسی را که در حال استفاده از سیمکارت سلام ببینند، می‌کشند.

متین می‌گوید: «من پس از آن‌که از ساحه‌ی که در آن طالبان و جود دارد عبور می نمایم و به شهر می‌رسم، سیم کارت سلام خود را فعال می کنم. اما وقتی می خواهم به خانه برگردم، سیم کارت را یا به یکی از دوستانم می دهم ویا هم پنهان می کنم تا طالبان در جریان وارسی آن را پیدا کرده نتوانند.»

محمود اکمل سخنگوی والی بغلان، این تحریم ها را تایید می کند. او می‌گوید، «طالبان هشدار داده اند که اگر شرکت ها خدمات شان را از طرف شب قطع نکنند، آنتن‌های شان را به آتش می کشند.» وی افزود که آنان به دنبال چاره برای رسیدگی به این مشکل اند.

طالبان نیز می گویند که آنان به شبکه های مخابراتی گوش‌زد کرده اند که خدمات شان را از طرف شب قطع کنند تا محل بودوباش گروه های آنها ردیابی نشود.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان می‌گوید، «به تمام شبکه های مخابراتی هشدار داده شده است که خدمات شان را از طرف شب قطع کنند، به خاطریکه در گذشته نیروهای امنیتی افغان و بین المللی گروه های ما را از طریق تلفن های شان ردیابی می‌کردند.»

از سوی دیگر، مسوولین امنیتی بغلان می گویند که تهدیدهای طالبان نشان‌دهنده‌ی این است که راهکار حکومت در مبارزه با هراس‌افگنی، طالبان را وادار کرده است تا حالت دفاعی به خود بگیرند.

ذبیح الله شجاع، رییس نشرات پولیس بغلان به آی دبلیو پی آر گفت: «طالبان در چندسال گذشته پیشرفت قابل ملاحظه‌یی نداشته اند و حملات گروه های آنها در مرکز و شهرهای بغلان دفع شده است، از این روی حالا تلاش می کنند تا با استفاده از این ترفندها در برابر فعالیت های نیروهای امنیتی موانع ایجاد کنند.»

وی توضیح داد که آنان کابل را از این موضوع آگاه ساخته اند و منتظر رهنمایی آنها برای اقدام در این مورد اند.

نظر محمد هماورد، رییس مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، می گوید که طالبان در برخی نقاط پایه های مخابراتی را از بین برده اند، و حالا پیشکش کنندگان خدمات تلفنی و انترنتی هراس دارند که اگر از این تحریم ها فرمانبرداری نکنند زیربناهای شان تخریب می شود. وی افزود که، «خدمات روشن، ام تی ان، اتصالات و افغان بیسیم تقریباً دو ماه می شود که به تعلیق درآمده است، اما مسوولین امنیتی حد اکثر تلاش شان را می کنند تا هرچه زودتر این مشکل را حل کنند.»

مردم ولایت همجوار-کندز- می گویند که آنان نیز از شش ماه به این سو به این مشکل مواجه اند.

نصرالله، باشنده‌ی کندز می‌گوید: «دیشب پسر 9 ماهه‌ام خیلی بیمار بود، از این رو تلاش کردم به راننده‌ی تکسی که شماره اش را داشتم زنگ بزنم تا کودکم را به بیمارستان ببرد، ولی موفق نشدم. بناءً مجبور شدم که بیرون از خانه به دنبال تکسی بروم. سرانجام، به بسیار مشکل یک تکسی پیدا کردم و کودکم را به بیمارستان بردم.» وی در اخیر گفت، « اگر کودکم را به بیمارستان نمی بردم، در خانه تلف می‌شد.»

نعمت‌الله تیمور، سخنگوی والی کندز تایید می کند که شرکت های مخابراتی خصوصی خدمات شان را بعد از ساعت 6 عصر در سرتاسر ولایت قطع می کنند.

او می‌گوید، «نمایندگی‌های این شرکت‌ها در ولایت کندز صلاحیت فعال‌سازی این شبکه ها و ارایه خدمات مخابراتی را در هنگام شب ندارند، چرا که خدمات مستقیم از کابل قطع می گردد. اما ما تلاش می کنیم که با دفاتر آنها در مرکز صحبت کنیم تا راهی برای فعال‌‌سازی آنها پیدا کنیم.»

مسوولین در وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی در کابل، می‌گویند که آنان از این مشکلات آگاه اند. خان زمان امرخیل، رییس نشرات این وزارت می‌گوید: «با آنکه تا کنون کدام شکایت رسمی در مورد این مشکل از ولایات بغلان و کندز دریافت نکرده ایم، ولی از طریق مردم دریافته‌ایم که چنین مشکلی وجود دارد.شبکه های مخابراتی خصوصی در ساحات ناامن و نقاطی که تحت کنترول طالبان اند هشدار دریافت کرده اند تا خدمات شان را به تعلیق در بیاورند.»

محمد شفیع شریفی، رییس نشرات شرکت روشن، از گفت و گو در این مورد اجتناب کرد و گفت که صلاحیت مباحثه در این مورد را ندارد. نماینده‌های شرکت اتصالات و ام‌تی‌ان نیز از گفت‌و‌گو در این مورد اجتناب کردند.»

Support our journalists