قصه­های ناگفته­ی موفقیت تجارت درکشور

.تاجران بزرگ ننگرهار می­گویند که علیرغم افزایش تهدیدات شورشیان، سطح تولیدات افزایش یافته است

قصه­های ناگفته­ی موفقیت تجارت درکشور

.تاجران بزرگ ننگرهار می­گویند که علیرغم افزایش تهدیدات شورشیان، سطح تولیدات افزایش یافته است

 توسط هجرت الله اختیار- افغانستان

تاجران ننگرهار می­گویند چون رسانه­ها بیشتر بر خبرهای شورش­ها تمرکز دارند، خبرهای موفقیت تجارت ناگفته باقی می­مانند.

آنها می­گویند که رسانه­ها به­جای اینکه ترس بی­سابقه­ی اثرات خطرناک خروج نیروهای ناتو از کشور را انعکاس دهند، بهتراست نکات مثبت از توسعه اقتصادی را هم بازتاب بدهند. زیرا این نوع خبرها برای اقتصاد کشور اهمیت بیشتر دارند.

همزمان با افزایش آدم­ربایی­ها درشاهراه ننگرهار- پاکستان، به نظر می­رسد که فعالیت­های شورشی دربرخی از ولسوالی­های ننگرهارافزایش یافته­اند.این، درزمانی­است که برخلاف ادعای مقام­های امنیتی مبنی برکنترول داشتن بر اوضاع، طالبان در بخش­های عمده ولسوالی­های ننگرهارحضور چشمگیر دارند. (برای معلومات بیشترمردم، هراسان از اختطاف های طالبان در جاده های شرقی کشور)

باوجود این خطرات، سرمایه­گذاران می گویند که آنها متعهد به افزایش درآمدهای تجارتی در ننگرهار استند.

غلام نبی رحمانزی، رییس شعبه شرقی اداره حمایت از سرمایه گذاری در افغانستان (آیسا) می­گوید که طی دو سال گذشته میزان سرمایه­گذاری در ننگرهار از مبلغ 100 میلیون دالر به 120 میلییون دالر (20 درصد افزایش) داشته است.

وی گفت که اکنون حدود 80 فابریکه به­صورت مداوم درمرکز شهرجلال آباد کار می کنند. این میزان رشد، به اثر موجودیت نیروی کاری ارزان، تلاشهای انجام­شده برای تهیه نیروی برق ارزان و ایجاد مناطق معاف از مالیه برای ده­ سال در شهرک صنعتی حصارشاهی ننگرهار به میان آمده است.

حاجی تورملنگ، رییس اتحادیه صنعتی ننگرهار گفت که همکاران تاجر وی اکنون پذیرفته­اند که بی­ثباتی بخشی از زندگی روزمره است.

او گفت:"افغانها در دوران مهاجرت و هم­چنان به اثر رویه کشورهای همسایه رنج­های زیادی را متحمل شده­اند. آنها اکنون متعهد استند تا درهرشرایط دروطن شان باقی بمانند تا دیگر از آینده هراسان نباشند. اوضاع افغانستان برای 35 سال هرج و مرج بوده است. ما تسلیم شرایط نمی شویم. پروا ندارد؛ ما نمی توانیم از آرزوهای خود برای کشور و وطنداران خود چشم­پوشی کنیم.»

حاجی نورالحق، رییس شرکت المونیم ننگرهار گپ ملنگ را تکرار کرد و از رسانه ها خواست که نکات مثبت توسعه را بازتاب دهند تا اعتماد مردم به بهبودی اوضاع افزایش یابد.

اکنون 70 کارمند شرکت المونیم ننگرها نمی­توانند به سفارشات مشتریان پاسخگو باشند. این شرکت تولیدات­اش را از ضایعات المونیم دوباره تولیدشده به دست می­آورند. نورالحق قصد دارد که درسال 2014 شرکت دیگرهم تاسیس کند. او با تاکید به سرمایه­گذاران می­گوید که وطن را به قصد جستجوی فرصت درکشورهای دیگر ترک نکنند.

او گفت:«ما افغان استیم و ما، قراراست درافغانستان زندگی کنیم. پروا ندارد که شرایط به چه اندازه بد خواهدشد، ما نه افغانستان را ترک کرده و نه از فعالیتهای خود دست می­کشیم. درواقعیت این همسایه­های ماست که جنگ را بر ما تحمیل کرده­اند تا افغانستان به عنوان بازاری برای تولیدات آنها باقیمانده و افغانها را از ایستادن بر روی پایشان بازدارند.»

حاجی سفيرالله صديقى  صاحب شرکت آب معدنی اسامه است که روزانه 5000 لیترآب معدنی تولید کرده و درتمام ولایات شرقی افغانستان توزیع می کند.

او گفت:«اگرمنتظرباشیم که وضعیت بهبودی پیداکند و اگر توقع داشته باشیم که خارجیان کشور را آباد می کنند، اشتباه بزرگی را مرتکب شده­ایم. چاره­ای دیگری نیست؛ جزاین که دست و آستین برزده و با مشکلات دست و پنجه نرم کنیم. ما دراینجا برای نجات آینده افغانستان سرمایه­گذاری کرده­ایم و ما نمی توانیم افغانستان را اکنون ترک کنیم. ما مطمین استیم که شرایط به جای بدترشدن، بهتر می شود.»

محمد بشیر دودیال، استاد فاکولته اقتصاد پوهنتون ننگرهار گفت که شجاعت تاجران دراین ولایت قابل تقدیر است. وی افزود:«ما، در زبان پشتو ضرب المثلی داریم که «سود، بدون ضرر به دست نمی­آید» درقوانین اقتصادی هم این مساله است که خطرپذیری، شرط اساسی تجارت است.»

دودیال گفت که رسانه ها باید از بازتاب دیدگاه سیاه و غیرقابل تغییر شرایط کنونی دست بکشند. وی گفت:«این اشتباه رسانه­ها است. آنها باید روی گزارش­دهی نکات مثبتی مانند این مساله متمرکز باشند. می­دانم که اکثریت مردم ننگرهار مانند مردم سایرولایات از تولیداتی که در ننگرهار صورت می­گیرند، بی­خبراند. علت آنست که رسانه­ها صرفاً گزارشهای منفی را نشر می کنند.»

ببرک میاخیل، رییس فاکولته ژورنالیزم پوهنتون ننگرهار و همکار رادیو بی بی سی گفت که این انتقاد تاحدی پذیرفتنی است. او گفت:«مردم حق دارند خبرهای مثبت و خبرهای منفی را از خبرنگاران بشنوند.»

میاخیل گفت که آنها درفاکولته به شاگردان یاد می دهند تا در تهیه خبرها و گزارشها منصفانه عمل کنند.

برخی ازخبرنگاران محلی می گویند که آنها نمی دانسته­اند که تجارت­های پررونقی درولایت ننگرهارجریان داشته­است. احمدولی یوسفزی، همکار تلویزیون آشنا درکابل می گوید که وی از شنیدن این خبر که ولایت ننگرهار به این اندازه تولید داشته است، متعجب شده است.

وی بعد از دیداری از ولایت ننگرهار گفت:«من شخصاً بی­خبربودم که ننگرهار ما این چند قلم تولیدات را داشته است.» یوسفزی افزود که وی قصد دارد این انکشافات را گزارش دهد. او گفت:«این، برای افغانها یک افتخاراست.»

هجرت الله اختیار یک گزارشگر درننگرهار است که خبرنگاری را در موسسه گزارش­دهی صلح و جنگ افغانستان آموخته است.

Afghanistan
Economy
Frontline Updates
Support local journalists