Institute for War and Peace Reporting | Giving Voice, Driving Change

گفت وشنود ، گردهمایی های مشترک مردم با مسولین دولتی

مناظره ها فرصت های خوبی برای مردم عادی اند تا رو در رو با نماینده های سیاسی شان صحبت کنند .
By IWPR

 گزارش توسط کارمندان آی دبلیو پی آر- افغانستان

دریک سلسله از مناظره های که توسط آی دبلیو پی آر در سراسر افغانستان راه اندازی شده بود مسؤلین و باشندگان محلی را در بعضی موارد برای نخستین بار باهم یکجا کرد.

مناظره های که در یک تعداد از ولایت ها برگزار شده بود، بخشی از برنامه های جاری آی دبلیو پی آر تحت نام جوانان و انتخابات  است که افراد جوانان را تشویق میکند تا از حقوق رای دهی شان استفاده کنند و همچنان معلوماتی برای آنها ارایه شود که به آن نیاز دارند و فرصت آن مساعد شود تا از سیاسیون و مسؤلین شان سؤالات شان را مطرح کنند.

حاجی فیض الله، یکتن از اشتراک کنندگان در مناظرۀ که در ولسوالی ژیری ولایت کندهار برگزار شده بود، گفت که برای او قبلاً هیچگاهی چنین فرصتی مساعد نشده بود تا نماینده های دولت را مورد پرسش قرار دهد.

فیض الله گفت:" من از مناظرۀ آی دبلیو پی آر سپاس گزار هستم که ما را توانایی بخشید تا با اعضاء شورای ولایتی و ولسوال ملاقات نموده وبا آنها شناخت پیدا کنیم. آنها از دیر زمان در قدرت بودند، اما ما تا حال کوشش می کردیم تا با آنها ملاقات کنیم و ما امید وار هستیم که این مناظره ها روابط میان ما و مسؤلین را تامین خواهد کرد و آنها را از وضعیت که ما قرار داریم آگاه خواهند ساخت."

قاری وحیدالله بختیار، کسیکه او هم در مناظرۀ آی دبلیو پی آر سهم گرفته بود اضافه کرد:" اگر همین سلسه از مناظره ها ادامه پیدا کند من مطمین هستم که افراد جوان دیگر فریب دسایس دشمنان را نخواهند خورد."

اشتراک کنندگان گفتند که مناظره ها یگانه راه مؤثر است تا مردم عادی در پروسه های سیاسی سهیم شوند.

عبدالغنی، یکتن از اعضاء شورای انکشافی در ولایت پکتیا گفت:" این مناظره ها روابط میان مردم و دولت را تحکیم می بخشد، اعضاء جامعه از پروژه های دولتی آگاه می شوند و همچنان دولت احساس مسؤلیت می کند تا به نگرانی های مردم پاسخگو باشد."

جمال الدین، یکتن از محصلان پوهنتون پکتیا گفت:" مردم می توانند تا در مورد مشکلات شان رو در رو با مسؤلین بحث کنند ومسؤلین مجبور هستند تا برای آنها شرح دهند که چگونه به مشکلات شان رسیدگی کنند و هم وعده های که به آنها می دهند. این مناظره ها کلید حل مشکلات موجود میان مردم و حکومت می تواند باشد."

موضوع  انتخابات شورای های ولسوالی در مناظره های کندهار، لغمان، لوگر و پکتیکا مورد بحث قرار گرفت که به اساس قانون هر ولسوالی باید که یک شورای انتخابی داشته باشد، اما آنها تاحال انتخاب نشده اند.

محمد ناصر غیرت، عضو شورای ولایتی درولایت لوگر پرسید" ماده هفتم قانون انتخابات حکم می کند که هر ولسوالی باید یک شورا داشته باشد اما چرا این شورا ها در طی 13 سال گذشته ایجاد نشده است؟"

عمران الله خنجر، استاد در پوهنتون لغمان گفت:" افغانستان یک کشور است که با بی امنیتی مواجه است ، فقط شورای های ولسوالی ها می توانند تا به مشکلات مردم در مناطق نا آرام رسیدگی کنند و هیچ راه دیگری وجود ندارد."درهمین حال در مناظره های که در ولایت های کابل، بادغیس، بلخ و بغلان برگزار شده بود موضوع دسترسی به معلومات مورد بحث قرار گرفت.

محمد ابراهیم، یکتن از باشندگان ولایت بادغیس گفت:" ما نه تنها با کمبود معلومات درمُقر بلکه با کمبود همه چیز مواجه هستیم، مسؤلین حکومتی به افراد جوان اجازه نمی دهند تا حق اشتراک در ملاقات ها و گردهمایی ها را داشته باشند، درحالیکه از بابت عدم فراهم آوری زمینه دسترسی به معلومات هیچ سوالی مطرح نمی شود.  "

غلام علی علمی، کسیکه در مناظرۀ مشابه سهم گرفته بود فساد سیستماتیک را ملامت کرد که باعث تشویق مسؤلین شده است تا معلومات را از مردم عادی پنهان کنند. او گفت:" این باعث محرومیت مردم از حقوق شان شده است."

از سوی دیگر موضوعات دیگری که شامل نقش خانه های امن زنان می شود در ولایت های کاپیسا، نیمروز، کندز و فاریاب مورد بحث قرار گرفت.( به گزارش خانه های امن برای زنان افغان مراجعه کنید.)

 در مناظره های که در ولایت های زابل، کنر، ننگرهار و خوست برگزار شده بود، شکایات در مورد تأخیر طولانی در معرفی تذکره های برقی استماع شد وبه تاریخ 11 فبروری یک مناظرۀ تصویری بین-الولایتی میان ولایت های ننگرهار و پکتیا به گونۀ ساده برگزار گردید.( به گزارش افغانها بی صبرانه در انتظار تذکره های جدید اند مراجعه کنید.)

خالد احمد ابدیانی، یکتن از اعضاء کمیسیون مستقل انتخابات تاکید کرد که تذکره های برقی بصورت گسترده شفافیت را در انتخابات نزدیک بالا خواهد برد.

اسدالله دولت زی، کارمند دفتر احصاییه ننگرهار که در یک مناظرۀ ویدیویی سهم گرفته بود، گفت که تذکره های جدید برای تامین انتخابات شفاف خیلی ارزنده است.

اوگفت:" این چنین مناظره ها بالای مسؤلین حکومتی فشار وارد می کند تا پابند به مسؤلیت های شان باشند."

به تاریخ 22 فبروری مناظرۀ آی دبلیو پی آر روی موضوع اشتراک کنندگان در چهارمین دور انتخابات پارلمانی به گونۀ زنده از طریق امواج رادیوی محلی (رادیو ژوندی) پخش گردید.

الله میر بهرام زوی، یکتن از اعضاء شورای ولایتی پکتیا گفت که مناظره ها" یک گام مثبت دریک وقت اساس است" و خواستار برنامه های مشابه درآن قسمت های از کشور شد که مردم از معلومات اندک برخوردار هستند.