Institute for War and Peace Reporting | Giving Voice, Driving Change

مینا حبیب- ستاره برنامه ی ای دبلیو پی ار ، افغانستان

این خبرنگار برای تهیه گزارش هایش با خطرات و تعصبات زیاد دست و پنجه نرم می کند.
By IWPR Afghanistan
Mina Habib. (Photo: IWPR)

مینا حبیب برنده جایزه خبرنگاری و فارغ پوهنځی  خبرنگاری پوهنتون کابل می گوید که حرفه گزارشگری  را بصورت واقعی در جریان کارش در آی دبلیو پی آر آموخته است.

او می گوید: "در پوهنتون همه چیز از روی ورق و بصورت خیالی آموخته می شد. ما فقط تیوری‌ها را بصورت مکرر به بحث می‌گرفتیم و هیچ کار عملی نمی کردیم. زمانی واقعاً وارد جهان خبرنگاری شدم که کارم را در آی دبلیو پی آر آغاز نمودم."

"درمورد خبرنگاری تحقیقی، تحلیل خبر و نوشتن گزارش های فیچر چیزی نمی دانستم. همه اش را در آی دبلیو پی آر آموختم. حالا می دانم که عرصه خبرنگاری چقدر وسیع و مهم است."

مینا در جریان کارش با آی دبلیو پی آر جایزه های زیادی را بدست آورده است، از جمله جایزه ویژه انجمن رسانه های آزاد آسیای جنوبی همچنان  گزارشی را که او در سال 2012 درمورد نقض قانون اساسی نوشت، جایزه عالی رسانه های ملی را از آن خود کرد، و گزارش های او اثرات واقعی بر جامعه  نیزبه جا گذاشته است. ( به این گزارش ها مراجعه کنید: یک وزارت افغانستان به گزارشگر آی دبلیو پی آر جایزه داد، و خبرنگاران آی دبلیو پی آر در محفل جایزه دهی افغانستان تقدیر شدند.)

یک گزارشی که او در سال 2011 درمورد مرگ یک کودک در توقیفگاه اطفال کابل تهیه کرد، منجر به اصلاحات در شیوه مدیریت این نهاد گردید. (گزارشی که منجر به اصلاحات در توقیفگاه اطال افغان گردید.) یک گزارش تحقیقی دیگر درمورد تعصباتی که کودکان هندو و سکهه افغان مواجه می شوند باعث شد تا رئیس جمهور حامد کرزی شخصاً در مساله دخالت کند.)

مینا می گوید وقتی با خبرنگاران دیگری مواجه می شود که در آی دبلیو پی آر تربیت شده اند، خوشحال می شود. آی دبلیو از سال 2002 تاکنون در افغانستان فعالیت دارد.

او افزود: "وقتی می بینم این گزارشگران از آی دبلیو پی آر تمجید می کنند، به خود می بالم."

خانم حبیب در سال 1983 در کابل به دنیا آمده است و از کودکی علاقه مند خبرنگاری بوده است. او علیرغم مخالفت های خانواده اش این حرفه را تعقیب کرده است. خانواده اش هرگز حاضر نشده است با او در ادامه وظیفه ای که در میان بخشی ار مردم جامعه  برای زنام شرم آور می باشد، همنظر شوند .

او گفت: "وقتی جوایزم را بخانه می بردم امیدوار میباشم تا کسی از من بپرسد این ها چیست؟ اما هیچ کسی چنین سوالی از من نمی پرسید. من آنها را خاموشانه در الماری اتاق خوابم می گذارم. از این کار بسیار احساس درماندگی می کردم."

بر علاوه  عدم خوشبینی در خانواده، مینا در جامعه نیز با تعصب روبرو می باشد.

او گفت: "همسایه ها با اظهارات زشت و طعنه آمیز اذ یتم می کنند. بعضی ها حتی توهینم می کنند و دشنام می دهند."

کار او خطرهای واقعی به همراه دارد. خانم حبیب ایمیل های سرشار از نفرت دریافت کرده و زمانی که عکس افسران پولیس را در هنگام لت کردن کودکان روی سرک گرفته است، او را تهدید کرده اند. او در یک حمله انتحاری در یک فروشگاه کابل از قسمت پا زخم نیز برداشته است.

او گفت: "چندین بار از سوی اعضای پارلمان، جنگ سالاران و شورشیان تهدید شده ام، اما هرگز نگذاشته ام ترس بر من غلبه کند. به کارم همچنان ادامه داده ام."

خبرنگار همکارش صفیه عمری شهامت خانم حبیب را تقدیر می کند.

خانم صفیه گفت: "در وضعیت امنیتی فعلی، مردان از کار در اطراف شهر می ترسند، اما مینا شجاعانه هرجایی که برای تهیه گزارش اش ضرورت داشته باشد، می رود. من شجاعت اش را تقدیر می کنم."

او افزود: "چیزی که مینا را بیشتر از همه آزار می دهد، بی عدالتی است حتی اگر این بی عدالتی بسیار جزئی هم باشد."

حفیظ الله گردش ادیتور بخش افغانستان آی دبلیو پی آر نیز می گوید خانم مینا متعهد به مبارزه برای عدالت است.

او گفت: "من شجاعت و صداقت او در کارش را تقدیر می کنم." آقای گردش افزود که او در تهیه گزارش هایش بسیار صبور است نمونه نادر خبرنگاری است که از ادامه موضوع گزارش اش دست بر نمی دارد.

"من شاهد اشک های او بوده ام. وقتی علت را پرسیده ام از مشکلات کودک یا زنی که مصاحبه کرده است برایم گفته است. او بدون شک بسیار علاقه مند به نوشته در مورد زنان و کودکان می باشد."

خانم حبیب گفت که آرزوی نهایی اش مبارزه برای حقوق زنان و کودکان است.

او گفت: "من خواهان تطبیق قانون و تامین عدالت هستم. مردم کشورم به خاطری رنج می کشند که از این نعمات محروم اند.

More IWPR's Global Voices