Institute for War and Peace Reporting | Giving Voice, Driving Change

تنش های ناشی از فیر راکت های پاکستانی در خاک افغانستان

حملات راکتی پاکستان که منجر به قتل افراد ملکی در مناطق مرزی افغانستان شده است، تنش های دپلوماتیک را در پی داشته است.
By Mina Habib
The mountainous terrain of southeast Afghanistan makes it hard to determine where the border with Pakistan lies. Here, a hill fort in Kunar province. (Photo: Isafmedia/US Army Staff Sgt Gary A Witte)

گزارشی از مینا حبیب- افغانستان

گزارش شماره 402

1 جولای 2011

درحالیکه مقامات افغان، حکومت پاکستان را متهم به فیر صدها راکت ازان سوی مرز بر ولایات شرقی کنر و ننگرها می کنند، تنش های دپلوماتیک در حال افزایش می باشد.

بنابر اظهارات منابع حکومتی در شرق افغانستان، در هفته های اخیر بیش از 520 فیر راکت درین منطقه فرود آمده و منجر به قتل 26 فرد غیر ملکی- به شمول 12 کودک- و زخمی شدن 30 تن دیگر شده است. صدها باشنده محل خانه های شان را ترک گفته اند.

زلمی رسول وزیر خارجه افغانستان، محمد صادق سفیر پاکستان در کابل را احضار کرده و خواستار قطع فوری گلوله باران مناطق مرزی افغانستان شده است.

رییس جمهور کرزی در دیداری که در یک سفر مشترک با همتای پاکستانی اش در ایران داشت، نگرانی اش را در مورد حملات راکتی پاکستان در خاک افغانستان با رییس جمهور زرداری مطرح کرد. او از زرداری خواستار توضیحات کامل در مورد منابع فیر کننده راکت ها شد. به اساس گزارش ها، آقای زرداری هرگونه دخالت پاکستان را درین حوادث رد کرد و وعده سپرد که موضوع را تحقیقق کند.

وحید عمر سخنگوی رییس جمهور گفت که گفتگوهای دپلوماتیک برای پایان دادن به آنچه او نقض تمامیت ارضی افغانستان خواند، جریان دارد.

او گفت: "پاکستان تاکنون مسوولیت نگرفته است. ما دلیل این حملات را نمی دانیم، اما این حملات باید متوقف شوند."

دگر جنرال اطهر عباس، سخنگوی اردوی پاکستان گفت که ممکن است در جریان حملات نیروهای امنیتی علیه شبه نظامیانی که از خاک افغانستان به آن کشور نفوذ می کنند، چند فیر راکت بطور تصادفی در خاک افغانستان اصابت کرده باشد، اما هیچ یکی ازین راکت ها بطور قصدی به خاک آن کشور فیر نشده است.

عباس به روزنامه اکسپرس تربیون گفت که گروه های بزرگ شورشی یک سری حملات را بالای پوسته های امنیتی پاکستان انجام داده و بیش از 50 عسکر پاکستانی را در محل کشته اند.

در افغانستان عده ای صاحب نظران می گویند که به دلیل نبود ارتباط میان نهادهای دولتی، مقامات این کشور نتوانسته اند به اسرع وقع واکنش نشان دهند.

پارلمان افغانستان بتاریخ 27 جون، این حملات را محکم کرد و از نیروهای امنیتی خواست تا برای متوقف کردن این حملات دست به اقدام زنند. پارلمان در عین حال وزرای امور دفاع و داخله و رییس امنیت ملی افغانستان را به مجلس فراخواند.

در عین حال، ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع گفت: "ما منتظر تصامیم پارلمان، حکومت و سیاست مداران می باشیم. آنها باید تصمیم بگیرند و ما اقدام خواهیم کرد."

عظیمی تاکید پاکستان مبنی بر خطایی بودن راکت های فرود آمده در خاک افغانستان را رد کرد.

او گفت: "حکومت افغانستان این ادعا را نمی پذیرید، زیرا خطا یک بار یا دوبار اتفاق می افتد- اما این اقدامات در جریان دو هفته ی گذشته ادامه داشته و افغانهای بی گناه کشته شده اند."

محمد صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله نیز گفت که قبل از هرگونه اقدام نیاز به هدایت سیاسی می باشد.

او گفت: "زمانی که حکومت افغانستان خواستار واکنش شود، پولیس ما بطور کامل آماده ی اقدام خواهيم  شد. حکومت افغانستان مسوولیت دارد تا تصمیم بگیرد."

این حملات به تعقیب اظهارات رییس جمهور کرزی مبنی بر بهبود روابط با اسلام آباد صورت می گیرد. او در جریان سفر اخیرش به آن کشور گفت که برای تامین ثبات توافق های جدیدی صورت گرفته است. در دو ماه گذشته، مقامات پاکستان نیز بطور پیهم از کابل دیدن کرده و از همکاری در "جنگ علیه دهشت افگنی" سخن گفته اند.

کابل از مدتها اسلام آباد را به حمایت پنهانی از طالبان و سایر گروه های شورشی متهم می کرد و زمانی که اسامه بن لادن رهبر القاعده، ماه گذشته در پاکستان پیدا و کشته شد، حکومت افغانستان این امر را ثبوتی بر ادعاهای قبلی اش خواند.

افغانها از نبود آنچه واکنش قوی حکومت می خوانند، انتقاد می کنند.

محمد یاسین، کارمند شاروالی کابل گفت: "سکوت مقامات برای مردم بسیار نگران کننده است، و حکومت باید به نگرانی های عامه بطور قاطع پاسخ بگوید و همچنان پیام روشنی به پاکستان بفرستد."

عزیز الله که دکانداری می کند، لحن شدیدتری داشت و گفت: "نصف مقامات حکومت ما جاسوسان استخبارات پاکستان و ایران می باشند. جاسوسان پاکستان می کوشند حکومت را ساکت نگهدارند و مانع واکنش قوی آن شوند."

داد نورانی، تحلیلگر سیاسی می گوید ممکن است این حملات راهی برای جلب توجه به خط مورد منازعه دیورند باشد که در سال 1893 طی توافقنامه ای در امتداد مناطق جنوبی افغانستان ترسیم گردید. کابل خط دیورند را به رسمیت نمی شناسد، درحالیکه پاکستان خواهان به رسمیت شناختن آن بعنوان مرز رسمی بین دو کشور می باشد.

نورانی گفت: "ممکن است پاکستان حملات راکتی را افزایش دهد، زیرا آن کشور می خواهد افغانستان را نیز وادار به واکنش مشابه کند. این امر به مفهوم به رسیمت شناختن غیر مستقیم خط دیورند خواهد بود."

نورانی به این باور است که احتمالاً پاکستان به دلیل اینکه توافقنامه استراتیژیک دراز مدت بین افغانستان و ایالات متحده امریکا در آینده نزدیک به امضا خواهد رسید، دست به این اقدام زده است. حضور عساکر امریکایی پس از سال 2014 در افغانستان باعث خواهد شد که پاکستان به آسانی کابل را وادار به قبول رسمیت خط دیورند نتواند.

 

مینا حبیب گزارشگریست در کابل که از سوی آی دبلیو پی آر تربیت شده است.

As coronavirus sweeps the globe, IWPR’s network of local reporters, activists and analysts are examining the economic, social and political impact of this era-defining pandemic.

VIEW FOCUS PAGE >