Institute for War and Peace Reporting | Giving Voice, Driving Change

تسریع پروسه ارتقای سرک غلام خانبا نشر گزارش انستیوت گزارشدهی جنگ و صلح افغانستان

ساکنان این ولایت می­گویند از زمان درازی فکر می­کردند که نیازمندیهای آنها مورد اغماض قرارگرفته است؛ مگراکنون دولت چشم­اش را به نگرانی­های آنها بازکرده­است
By IWPR Afghanistan

انستیوت گزارشدهی جنگ وصلح افغانستان

تاجران بزرگ و مقام­های ولایت خوست می­گویند که تلاشهای آنها برای ارتقای سرک غلام خان به یک سرک ترانزیتی به اثر نشر گزارش انستیوت گزارشدهی جنگ و صلح افغانستان، درمورد چالشهای موجود برای ارتقای این سرک، انگیزه­ی بیشتر گرفته است. 

منطقه غلام خان، نقطه مرزی میان افغانستان و پاکستان برای تاجران سرک کلیدی­­ای است. تاجران شکایت کرده بودند که دولت از ارتقای این سرک 32کیلومتری که مرکز خوست را به نقطه مرزی افغانستان وصل می­کند، پایش را عقب می­کشد. کار افتتاح این سرک به صورت رسمی در ماه دسامبر شروع شد و درعین زمان مقام­های محلی تاکید داشتند که اعمار آن قبلاً درجریان بوده است.

گزارش انستیوت گزارشدهی جنگ وصلح افغانستان در ارتباط به این سرک را بخوانید.  

تاجران بزرگ این ولایت می­گویند که بعد از نشر این گزارش آنها با مقام­های دولتی ملاقات­های داشتند تا به آنها اخطار دهند که اگر دولت ارتقای این سرک را سریعتر انجام ندهد، آنها انتخابات ماه اپریل (ریاست جمهوری و شورای ولایتی) را بایکوت کرده و با برپایی اعتراضات شاهراه کابل را خواهند بست.

کرامت خان خپلواک، رییس اتحادیه دکانداران خوست گفت:« از وقتیکه با انسیتوت گزارشدهی جنگ و صلح مصاحبه کردم، به تشویق جوانان و تاجران جهت تبلیغ و نفوذ برای ارتقای رسمی سرک غلام خان به یک سرک ترانزیتی، افزوده­ام. زمانیکه این گزارش جامع نشرشد، به قاطعیت ما افزون گشت و خوشبختانه این گزارش، مقام­ها را واداشت تا درمورد سرک غلام خان تاملی داشته باشند.»

خپلواک می­گوید که به وی گفته­اند که این گزارش موجب تجدید نظر مقام­های کابل نسبت به پروژه سرک غلام خان شد.

وی با بیان این مطلب که «اکثریت رسانه­ها، مساله­ی ارتقای سرک غلام خان را پوشش دادند و مگر گزارش انستیوت گزارشدهی جنگ و صلح افغانستان با مصاحبه­های مقام­های خوست و کابل و هم­چنان تاجران،‌ رویکرد جامع نگرانه­ی داشته و به همین دلیل، اثرخوبی هم داشت» افزود:« قبل ازآن نیز با مقام­ها دراین ارتباط ملاقات­های داشتیم؛ اما آنها زیاد جدی نبودند. اکنون به نظر می­رسد که آنها دراین خصوص بیشتر جدی شده­اند.»

سخنگوی والی خوست، مبارز محمد ځدران از نویسنده­ی این گزارش، احمدشاه، به سبب یادآوری این نیازمبرم تقدیر کرده است.

ځدران نوشت:« ازانستیوت گزارشدهی جنگ وصلح برای تهیه این گزارش متشکرم. هرمقام بعد ازخواندن این مطلب متقاعد می­شود.»

حاجی دین ولی، رییس اتحادیه پرچون فروشان خوست گفت:«گمان نمی­کردیم قضیه سرک غلام خان به یک موضوع خیلی داغ تبدیل شود... پای این گزارش به وزارت مالیه رسیده و اهمیت این سرک برای اقتصاد کشور را مطرح کرد.»

فیض الله غمخور، نویسنده و فعال جامعه مدنی، با انتشار این مطلب، عمر زاخیلوال، وزیر مالیه را ملاقات کرد.

وی گفت:« من به خاطری که وزیرمالیه را متقاعد سازم، گزارش انسیتوت گزارشدهی جنگ وصلح را درمورد این راه ترانزیتی و یک تعداد اسناد دیگر را به او دادم.»

غمخوار با افزودن این مطلب که وزیرمالیه تعهد داد تا درآینده نزدیک جهت افتتاح دفترگمرک، به خوست می­آید، افزود:« وی نسبت به ملاقات­های قبلی علاقه زیادی به این پروژه نشان داد.»

غمخوار گفت که این گزارش گروه­های تاجران و جامعه مدنی را باهم آورده و به آنها انگیزه داد تا حرف­شان را به مقام­های کابل برسانند.

سایر گزارشگران خوست نیز ازاین گزارش تمجید کردند. چنانچه فریدالله ظاهر، خبرنگار دوچ ویله گفت که این گزارش طوری «خوب، متوازن و جامع نوشته شده» که «سوالی را در ذهن باقی نمی­گذارد.»

الیاس وحدت خبرنگار بی بی سی و رویترز گفت که از نگاه گزارشدهی حرفوی هرتولید خبرنگاری باید بالای جامعه اثری داشته باشد. وی گفت:« گزارش انستیوت گزارشدهی جنگ وصلح این اثر را داشت و پس اگر کارهای خبرنگاری درمسیر همین گزارش ادامه یابند، مردم به تولیدات خبرنگاران اهمیت خواهند داد.»

 

As coronavirus sweeps the globe, IWPR’s network of local reporters, activists and analysts are examining the economic, social and political impact of this era-defining pandemic.

VIEW FOCUS PAGE >