Institute for War and Peace Reporting | Giving Voice, Driving Change

افغانها ارقام تلفات اعلان شده از سوی ناتو را رد می کنند

در کنفرانسی که بخاطر بحث روی تلفات ملکی وارده از سوی ناتو و طالبان برگزار شده بود، اشتراک کنندگان با هم همنظر نبودند.
By Khan Mohammad Danishju
ISAF commander General John Allen. (Photo: US army/Master Sergeant Kap Kim/Flickr)

گزارشی از خان محمد دانشجو

گزارش شماره 426

13 مارچ 2012

کشتار 16 غیرنظامی در ولایت جنوبی قندهار یک هفته پس ازآن اتفاق افتاده است که اشتراک کنندگان یک کنفرانس در کابل نسبت به ارقام ارایه شده از سوی ناتو در مورد تلفات ملکی و عدم مجازات مرتکبین این کشتار اعتراض کردند و در نتیجه کنفرانس تنش آلود گردید.

کنفرانسی که بتاریخ 4 مارچ امسال در قوماندانی آیساف برگزار شده بود، فرصتی بود برای سیاست مداران افغان و کارشناسان امنیتی تا خشم دیرین شان را نسبت به اقدامات عساکر غربی در کشور تبارز دهند.

کشتار 11 مارچ توسط یک خورد ضابط امریکایی احتمالاً حس انتقام گیری را شدت خواهد بخشید. (برای معلومات بیشتر به گزارش هراس از عکس العمل طالبان در پی کشتار غیرنظامیان مراجعه کنید.)

ناتو و یوناما تاکید دارند که طالبان و گروه های شورشی مسوولیت بیشتر تلفات ملکی را به عهده دارند.

در گزارشی که در ماه فبروری از سوی یوناما به نشر رسید، آمده است که در 5 سال گذشته تلفات ملکی هر سال افزایش یافته است. طبق این گزارش در سال 2011 به تعداد 3021 غیر نظامی کشته شده اند و 77 درصد این کشتار از سوی طالبان و اکثراً بوسیله ماین های کنار جاده ای صورت گرفته است. عساکر افغانستان و نیروهای خارجی برای مرگ 412 تن ازین افراد ملکی مقصر دانسته شده و در 279 مورد دیگر گفته شده است که تعیین طرف مقصر ناممکن است.

دگر جنرال آدریان برادشاو، معاون قوماندان آیساف که در جریان سخنرانی درین کنفرانس گفت که گروه های شورشی عامل 93 درصد کشتاری می باشند که در چهار ماه گذشته صورت گرفته است. در چهار ماه گذشته 1030 تن کشته شده و طبق گفته های جنرال آدریان 958 تن این افراد از سوی طالبان به قتل رسیده اند.

72 تن باقی مانده از سوی آیساف و نیروهای امنیتی افغان کشته شده اند. 1030 تن مورد بحث تنها تلفاتی را در بر می گیرد که در جریان عملیات عساکر خارجی یا عملیات هایی مشترک خارجی و افغان اتفاق افتاده است، و شامل کسانی که در عملیات های مستقل نیروهای افغان به قتل رسیده اند نمی گردد.

جنرال جان آلن، قوماندان نیروهای ایالات متحده و آیساف در افغانستان گفت که این رقم نشان می دهد که حفاظت از افراد ملکی یکی از اولویت های عمده نیروهای ناتو می باشد.

او در کنفرانس گفت: "هرچیزی که آیساف انجام می دهد بر تامین امنیت مردم افغانستان متمرکز می باشد. ما بسیار کوشیده کرده ایم تا برای پیشگیری تلفات ملکی اقدامات جدی را روی دست گیریم و این تلاش ها در حال نتیجه دادن است."

برخی افراد این اظهارات را با طعنه پاسخ دادند و در جریان کنفرانس واضح شد که فاصله عمیقی میان عساکر امریکایی و متحدان افغان شان وجود دارد.

حاجی امان الله عظیمی، عضو مشرانو جرگه ارقام آیساف را با خشم رد کرد.

او گفت: "ما چگونه می توانیم به ارقامی که شما ارایه می کنید اعتماد کنیم؟ رقم تلفات ملکی در افغانستان به بالاترین سطح رسیده است، و ما در جریان یک دهه گذشته همیشه از شما شنیده ایم که این ارقام پایین خواهد آمد. متاسفانه ما شاهد هیچ کاهش نبوده ایم و تاکتیک های شما نیز تغییر نکرده است."

برادشاو به عظیمی گفت آیساف نسبت به مرگ هر شخص غیر نظامی متاسف است، و عساکر غربی نیز قیمت بالایی می پردازند.

او گفت: "نیروهای ما نیز در افغانستان کشته شده اند، و آنها نیز خانواده و فرزند دارند."

یک اشتراک کننده کنفرانس در مصاحبه با آی دبلیو پی آر ارقام ارایه شده را خنده آور خواند

او که نخواست نامش فاش شود، گفت: "خارجی ها فکر می کنند هرچیزی که بگویند افغانها کورکورانه قبول می کنند. آنها باید بدانند که حتی کودکان این کشور از اهداف آنها آگاه اند."

تنش در حاشیه کنفرانس ادامه یافت و لال گل، رییس سازمان حقوق بشر افغانستان، خطاب به برادشاو گفت که افغانها و خارجی ها بیهوده کشته می شوند.

گل به برادشاو گفت: "تلفات شما و تلفات افغانها بیهوده می باشند."

او گفت مبارزه ضد شورشی غربی تنها زمانی می تواند موفق شود که به آنطرف مرز در خاک پاکستان هدایت گردد.

گل گفت: "مراکز تروریستی در پاکستان می باشند و رهبران طالبان درانجا زندگی می کنند. باید بالای آن مراکز حمله صورت گیرد، ولی شما در قریه های افغانستان تروریستان را جستجو می کنید. آیا این منصفانه است؟"

باردشاو به انتقادات گل پاسخ نداد، ولی به خطاب به حاضرین گفت که آیساف هنوز مسوولیت تعداد زیادی از تلفات ملکی را بدوش دارد و وعده سپرد تا این رقم را به صفر کاهش دهد.

گل در جریان کنفرانس این ادعای آیساف را که گویا صرفاً 7 درصد تلفات ملکی از سوی نیروهای خارجی و عساکر افغان صورت گرفته است، مورد سوال قرار داد ولی در عین حال تصدیق نمود که شورشیان تعداد بیشتری مردم ملکی را به قتل می رسانند.

با اشاره به ارقام او گفت که تعداد تلفات در فاصله سالهای 2001 الی 2007 بسیار بالا بود، ولی ظاهراً به دلیل گزارش دهی بهترپس ازان مدت ارقام بالاتر نشان داده شده است.

الن این نظر را رد کرد و افزایش رقم تلفات را در سالهای اخیر ناشی از افزایش فعالیت طالبان خواند.

چندین اشتراک کننده از آیساف خواست تا عاملان تلفات ملکی را مجازات کند.

جان آلن پس از حادثه اخیر کشتار افراد ملکی در اعلامیه ای اجرای تحقیقات همه جانبه را وعده سپرد و گفت که او "کاملاً متعهد" است تا فرد مسوول به میز محاکمه کشانده شود.

اما چند تن عضو پارلمان در کنفرانس اظهار داشتند که آنعده پرسونل آیساف که در گذشته افراد ملکی را به قتل رسانده اند، هرگز مجازات نگردیده اند.

وږمه  صافی نماینده کنر در پارلمان که دران کنفرانس حضور داشت گفت وقتی حملات هوایی ناتو چند ماه قبل در ولایت کنر باعث قتل کودکان شد، هیچ کسی مجازات نگردید.

شکریه بارکزی نماینده کابل در پارلمان گفت او معتقد است اگر مرتکبین تلفات ملکی بصورت درست مورد بازپرس قرار گیرند، نرخ تلفات افراد غیر نظامی کاهش خواهد یافت.

جنرال افضل امان، رییس عملیات های وزارت دفاع افغانستان گفت که اعضای آیساف برای تلفات ملکی مجازات شده اند، ولی توضیحات بیشتر ارایه نکرد.

یوناما در گزارشش از طالبان خواسته است تا دست از کارگزاری بم های کنار جاده، هدف قرار دادن افراد غیر ملکی، حمله بر مساجد و حملات انتحاری دست بردارند. یوناما همچنان از نیروهای خارجی خواسته است تا شفافیت، حسابدهی و طرزالعمل های پرداخت غرامت به قربانیان را بهبود بخشند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان به آی دبلیو پی آر گفت که ارقام یوناما به سود امریکایی ها دست کاری شده است.

او گفت: "اگر یوناما می خواهد این موضوع را واضح سازد، بیایند و ما با آنان همکاری خواهیم کرد."

عبدالواحد طاقت، تحلیل گر امور سیاسی و جنرال اسبق گفت که احتمال دارد آیساف بیشتر ازانچه اعتراف می کند افراد ملکی را کشته باشد، زیرا آنها در مناطقی که آشنایی چندانی ندارند بدون مشوره با نظامیان افغان حملات هوایی انجام می دهند. علاوه بر آن، گاهی مخبران آنها برای زمینه سازی حمله بر دشمنان خود، اطلاعات نادرست به آیساف می دهند.

نور الحق علومی جنرال اسبق افغان و کارشناس امور دفاعی گفت که تشخیص ارقام واقعی تلفات کار مشکل است زیرا نیروهای آیساف و افغان ارقام متفاوت ارایه می کنند.