Institute for War and Peace Reporting | Giving Voice, Driving Change

افزایش تلفات افراد ملکی در بدخشان

از همه طرفها خواسته شد که به اشخاص ملکی احترام گذاشته و قوانین جنگ را رعایت کنند.
By Baseera Seerat
IWPR debate on human rights held on July 25 in Faizabad city. (Photo: IWPR)

یک مقام پولیس خطاب به مناظره اخیر "آی دبلیو پی آر "که روی موضوع حقوق بشر برگزار شده بود گفت که تلفات ملکی در ولایت شمال شرقی بدخشان در حال افزایش است.

شیر علی اخلاص رئیس پولیس محلی بدخشان به حدود 120 زن و مرد اشتراک کننده این مناظره در شهر فیض آباد گفت که خشونت درحال افزایش است.

او گفت که پولیس در سال گذشته حدود 40 نفر تلفات ملکی را ثبت کرده بوداما در4ماه گذشته امسال حدود 54فرد ملکی طی حملات کشته شده اند

امام محمد ساعی، فعال جامعه مدنی در مناظره 25 جولای گفت: "افزایش میزان تلفات ملکی تراژیک و غم‌انگیز است. طرف‌های دخیل در منازعه باید نسبت به زندگی مردم ملکی توجه کرده و قوانین جنگ را رعایت نمایند."

اشتراک کنندگان دیگر گفتند که تنها شورشیان مسئول نقض حقوق بشر نمی‌باشند.

عارفه نوید مسئول دفتر ساحوی کمیسیون حقوق بشر گفت: "خشونت و بی‌عدالتی در مناطق تحت کنترول حکومت و در مناطق یی امنیت نسبی دارند ، شایع است و این امر باعث مشکلات برای حکومتداری و حاکمیت قانون در این ولایت شده است."

او عدم  تحقیق درمورد قضایای نقض حقوق بشر، دخالت افراد زورمند و ضعف حکومت محلی را چالش‌های عمده ئ در این راستا خواند.

انیس گل اخگر مشاور والی بدخشان گفت که مردم محل نیز باید نسبت به تامین نظم و امنیت مسئولیت پذیر باشند.

او گفت: "باوجود همه کمبودیها و ضعف‌های حکومت، ما نباید تنها حکومت را بخاطر همه‌ی این مشکلات مقصر بدانیم. ما بعنوان شهروندان ملکی باید قوانین کشور را پذیرفته و رعایت کنیم و درعین حال وظیفه داریم تا در تطبیق قانون کمک نماییم."

اما صبور رحیمی یکی از اشتراک کنندگان مناظره گفت که مردم عادی قربانی می‌گردند و بطور دوامدار از دسترسی به عدالت محروم نگهداشته می‌شوند.

او گفت: "من برادرم را حدود یکسال قبل در حمله افراد مسلح از دست دادم، اما هنوز به قضیه قتل او رسیدگی نشده است. نه تنها عدالت تامین نشده و مجرم مجازات نشده است، بلکه خانم برادرم بدون ارتکاب هیچ جرمی زندانی گردیده است. من بسیار کوشیدم او را آزاد کنم اما از آنجایی که در حکومت شخص بلند پایه‌ای را نمی‌شناسم، او آزاد نشد ."

عبدالبصیر واثق، فعال جامعه مدنی و اشتراک کننده مناظره گفت که این مناظره فرصت نادری را برای آنان فراهم کرده تا مسایل‌شان را با مسئولان حکومتی شریک سازند. او افزود: "موارد زیاد قضایای نقض حقوق بشر در ساحات تحت کنترل حکومت دیده می‌شود، اما تاهنوز هرگز فرصت نیافته بودیم تا از مسئولان سوال کنیم و توجه‌شان را به این مشکلات جلب نماییم."