Politicka oluja

Pise: Djeracina Tuhina

Politicka oluja

Pise: Djeracina Tuhina

Medjutim, posto je vest o ubijanju obisla svet, njegove primedbe su pokrenule politicku oluju u Beogradu, Pristini i Vasingtonu. Za kosovske Albance, ma kako tragican, incident je "samo jos jedan masakr" srpskih snaga. Svedoci iz sela su trvrdili da su srpske snage uhapsile sve zrtve prethodne noci. Nisu sumnjali u ono sto se dogodilo.

Strani novinari koji su se sjatili u selo, opisali su ubijanje kao "samar" medjunarodnoj zajednici, i jos jednu demonstraciju jugoslovenskog predsednika Slobodana Milosevica da na Kosovu moze da radi sta hoce. Neki analiticari su izvestili da je inicident srpski odgovor na otmicu osam srpskih vojnika (koji su kasnije pusteni).

Posle Vokerovih inicijalnih izjava, zvanicnici Organizacije za bezbednost i saradnju u Evropi (OEBS) bili su precizniji, a neki su okarakterisali Recak kao "zlocin protiv covecnosti". Valker je licno zatrazio da odmah dodju strucnjaci iz suda za ratne zlocine u Hagu da istraze ovaj slucaj.

Takve izjave navele su jugoslovenske vlast da napadnu Vokera za prebrze optuzbe protiv srpskih snaga (on je stigao na mesto zlocina i dao prve izjave samo nekoliko sati posle ubistava). Voker je optuzen i za ulazak u selo "bez dozvole". Neki jugoslovenski zvanicnici, koje su intervjuisali strani mediji, prisetili su se masakra u redu za hleb u Sarajevu (za koji su okrivljene sprske snage na brdima, a koji su kasnije zestoko pobijali srpski predstavnici i neki posmatraci).

"Policija je ubila naoruzane teroriste, a posle su albanki clanovi izvrsili masakr, da bi okrivili Srbe za jos jedan zlocin koji se nije dogodio," rekao je Potpredsednik vlade Srbije Vojislav Seselj, koji je posetio pokrajinu nekoliko dana ranije. Jugoslovenske vlasti postavile su zahtev (koji je kasnije povucen) da se Voker ukloni iz misije, a u zemlji je pocela velika kampanja protiv Vokera. Najzeci kontigent bio je na samom Kosovu, gde su obicni ljudi prolazili pored kancelarije Organizacije zaevropsku bezbednost i saradnju, dizali tri prsta, i vikali na srpskom, "Izdajice!", "Idite kuci!"

Nastavljajuci da negiraju odgovornost za masakr, srpske vlasti su uklonile 40 tela iz seoske dzamije odmah posto je poslednji ozalosceni izasao. Jugoslovenski medicinski eksperti poslati su na Kosovo da pregledaju tela, i sami su prebrzo dali ocene koje oslobadjaju srpske snage odgovornosti. Ostecenja na telima su rane od metaka, ali su ih izazvale i "ptice, misevi i ostale male zivotinje", izjavili su.

Medju politicarima kosovskih Albanaca, kao direktna posledica ubistava, propao je pokusaj okupljanja Albanca. Kljucni sastanka svih partija koji je bio zakazan za 25. januar u Becu. Cilj tog sastanka bio je da se stvori zajednicka platform medju partijama koja bi dovela do direktnih pregovora sa Srbima. Po prvi put se lider Kosovskih Albanaca, Ibrahim Rugova iz Demokratskog saveza Kosovo (DSK) provizorno saglasio da ucestvuje na sastanku, kao i predstavnici OVK. Posle nepune godine dana neprestanog napora, Ambasador SAD u Makedoniji Kristofer Hil i izaslanik Evropske unije Volfgang Petric pridobili su saglasnost podeljenih albanskih partija za njihov medjunarodni susret u Becu.

Recak je bacio sumnju na ove planove, posto su sve partije osim DSK dovele u pitanje vrednost bilo kakvih diskusija. "Politicki proces i pregovori sa jedne strane, a masakri i borbe sa druge, nikada ne daju rezultate," rekao je Aljbin Kurti, glasnogovornik OVK.

Cak i dok je rastao pritisak od strane medjunarodne zajednice, konflikt se jos jednom rasplamsao nedelju dana kasnije na severu Kosova, u okolini Mitrovice. Ovo je podrucje gde je osam jugoslovenskih vojnika oteto pre dve nedelje. Nekoliko zrtava bilo jena obe strane. Pet Srba je kidnapovano na tom podrucju u petak, 22. januara, i pusteno dan kasnije, sto je verovanto bila akcija upozorenja od strane OVK. Jugoslovenske snage su zatim pustile devet vojnika OVK.

Ali, ponovo je doslo do ubijanja, ovog puta pet Albanaca na jugozapadu u blizini Rakovine. Dve odrasle osobe i troje dece iz iste porodice nadjeni su na traktoru i na prikolici, kako su mediji izvestili, ubijeni pistoljem i iz snaznog automatskog oruzja.

Usred svega ovoga, albanske partije, ukljucujuci predstavnike DSK i OVK odrzale su sastanak u Tirani. Kako raste zabrinutost u medjunarodnoj zajednici, povecava se i verovatnoca odgovora OVK - uprkos obnovljenih Hilovih napora da pokrene srpsko-albanske razgovore. U slucaju da se dogovor o prekidu vatre sa srpskim snagama ne sprovede, upozorio je glasnogovornik OVK u Zenevi, Bardil Mahmuti, onda "medjunarodna zajednica vise nema pravo da ista trazi od OVK".

Djeracina Tuhina je novinar RFE/RL u Pristini.

Frontline Updates
Support local journalists