SUDSKA KRONIKA: SLUCAJ MILOSEVIC

Jos jedan srpski duznosnik odbacio je navode o masakru pocinjenom u kosovskom selu Racak

SUDSKA KRONIKA: SLUCAJ MILOSEVIC

Jos jedan srpski duznosnik odbacio je navode o masakru pocinjenom u kosovskom selu Racak

Na sudjenju bivsem jugoslavenskom predsjedniku Slobodanu Milosevicu, koji je optuzen za ratne zlocine, ovoga tjedna je nastavljeno saslusanje bivseg sefa srpske policije cije su jedinice sudjelovale u zloglasnom napadu na kosovsko selo Racak, izvedenom u sijecnju/januaru 1999.


Rijec je o ofenzivi koja je navodno rezultirala smrcu oko 45 kosovskih Albanaca, ukljucujuci 25 ljudi koji su na pogubljenje ocito izvedeni iz zgrade u kojoj su se prvo skrivali i gdje su potom, prije samog ubojstva, bili i pretuceni.


Spomenuti napad izazvao je ogorcenje cijelog svijeta i time pokrenuo citav lanac dogadjaja, ciju su kulminaciju predstavljali zracni udari NATO-a, koji su uslijedili nekoliko mjeseci kasnije.


Tuzioci smatraju da navodni masakr predstavlja vazan i karakteristican zlocin koji su nad etnickim Albancima, u predvecerje bombardiranja, pocinile beogradske snage sigurnosti i jedinice Vojske Jugoslavije (VJ).


Nedavni zahtjev za ponovno otvaranje dokaznog postupka optuzbe protiv Milosevica izazvan je, pored ostalog, i zeljom da se iznesu novi dokazi o navodnoj umijesanosti VJ-a u spomenutu operaciju.


Okrivljeni, sa svoje strane, smatra da Racak predstavlja kljucnu tocku medjunarodne zavjere ciji je cilj bilo njegovo svrgavanje s vlasti. Znacajan dio dokaznog postupka obrane protjece u njegovom nastojanju da dokaze da je sam zlocin bio insceniran.


Ali, usprkos nepobitnoj vaznosti, Racak je tek jedno u nizu pogubljenja koja su pobrojana u optuznici protiv Milosevica. A s obzirom da je vise od 60 posto vremena kojim obrana raspolaze vec isteklo, treba imati u vidu da se okrivljeni tek treba obraniti od optuzbi koje se ticu ratova u Hrvatskoj i Bosni.


Neposredno posto je Bogoljub Janicevic – sef policije za podrucje kosovskog grada Urosevca – nastavio sa svjedocenjem, sudsko vijece je Milosevica upozorilo da ne gubi previse vremena vracajuci se na ono o cemu je i ranije bilo rijeci.


Milosevic je vec izveo nekoliko svjedoka koji su pred sudom govorili o slucaju Racak. Medju njima je bio jedan lokalni policajac, Dragan Jasovic, te dvije osobe koje su sudjelovale u beogradskoj istrazi samog incidenta – istrazna sutkinja Danica Marinkovic i glavni vladin patolog na Kosovu, Slavisa Dobricanin.


Medjutim, tuzioci su bili prilicno uspjesni u svom nastojanju da unakrsnim ispitivanjem dovedu u pitanje kredibilitet ovih svjedoka. Oni su kritizirali nacin na koji je sprovedena sluzbena istraga i obavljeno prikupljanje dokaza, nagovjestivsi da je Jasovicev pristup podrazumijevao i upotrebu elektro-sokova kao pomocnog sredstva pri saslusanjima.


Ocito odlucan u namjeri da i ovaj tjedan posveti Racku, Milosevic je Janicevica predstavio kao nekoga tko je u prilici iznijeti najrelevantnije dokaze o onome sto se tamo dogodilo.


Preturajuci po hrpi tadasnjih policijskih dokumenata, Janicevic je sucima ispricao kako je 161. brigada Oslobodilacke vojske Kosova (OVK) u selo Racak smjestila svoj lokalni stab, kao i stalni kontingent od osamdesetak ljudi.


Po njegovim rijecima, tokom nekoliko mjeseci prije policijske operacije – koja je izvedena 15. sijecnja/januara – te snage su „krstarile ovim podrucjem, napadajuci policijske i vojne patrole, [kao i] civile“.


Janicevic je ostao pri tvrdnji da je operacija protjerivanja „terorista“ iz Racka izvedena na regularan nacin, te da su tri ekipe iz sastava Kosovske verifikacione misije OESS-a s obliznjih lokacija nadzirale taj dogadjaj.


„S punom odgovornoscu mogu revi da su verifikatori pratili citav tok ove operacije“, izjavio je on na sudu. „U Racku nije bilo niti jedne tocke koja bi bila izvan njihovog domasaja.“


Takodjer su, kako je rekao svjedok, prisutne bile i televizijske ekipe agencija kao sto su Rojters (Reuters) i Asosijeted Pres (Associated Press).


Janicevic je priznao da je jedinica VJ-a, koja je bila stacionirana nadomak Racka, vecer uoci planirane operacije s njom bila upoznata. No, insistirao je na tome da „niti jedan vojnik“ nije sudjelovao u napadu.


Odgovarajuci na tvrdnje optuzbe – da je vojska tokom napada pruzala artiljerijsku podrsku – Janicevic je negodujuci zapitao: „Koja bi budala granatirala selo u kojem se nalazi policija?“


Granatiranje su, po njegovim rijecima, izvele jedinice OVK-a, koje su posjedovale minobacace, raketna i protuavionska orudja.


Svjedok je takodjer priznao i da je u Racku, u vrijeme izvodjenje napada, boravio izvjestan broj civila. No oni su – insistirao je Janicevic – ostali u svojim kucama, pa policija nije imala nikakvog razloga na njih otvarati vatru.


Janicevicev iskaz se u tolikoj mjeri poklapa s iskazima koji su dali raniji svjedoci obrane, da su i mnogi dokumenti koje je Milosevic upotrijebio tokom ovog saslusanja zapravo vec uvrsteni u dokaze.


Komentari suca Jana Bonomija (Iain Bonomy) predstavljali su jasan odraz nezadovoljstva cinjenicom da se pred sudom pojavio jos jedan svjedok koji zapravo nije bio prisutan u Racku na dan napada. Janicevic je, naime, izjavio da je dogadjaje u selu pratio posredstvom radija, iz obliznjeg grada Stimlja.


Osim toga, ovoga tjedna je okoncano i svjedocenje bivseg generala VJ-a, Bozidara Delica.


Delic je nastavio osporavati dokaze koje je u prvoj fazi sudjenja iznio britanski politicar, lord Pedi Esdaun (Paddy Ashdown). U svom svjedocenju, lord Esdaun se naime prisjetio kako je s visova duz albansko-kosovske granice tokom 1998., upravo s podrucja u kojem su boravile i Deliceve trupe, promatrao sela u plamenu.


Delic tvrdi da lord Esdaun jednostavno laze, napominjuci da ga je vec i sama konfiguracija terena zaista sprijecavala vidjeti ono sto je navodno uocio s opisanog mjesta.


Sudskom vijecu je ovoga tjedna predstavljen i ogroman broj dodatnih dokaza obaju strana – medju kojima su bili i mape, kompjuterski dijagrami, nove izjave lorda Esdauna, pa cak i video-zapis koji je istrazitelj tuzilastva nacinio na kosovsko-albanskoj granici, kako bi ukazao na kontradiktornost tog iskaza.


Obje strane su tvrdoglavo odbile odustati od pitanja o kojem se u sudnici raspravlja jos od vremena prije no sto je, krajem srpnja/jula, nastupila ljetna pauza u radu Tribunala.


Delic je svoje svjedocenje okoncao naglasavanjem vlastite spremnosti da otputuje i na teren kako bi dokazao svoje teze. Tuzilac Dzefri Najs (Geoffrey Nice) najavio je pak da bi lord Esdaun bio zadovoljan ukoliko bi mu se pruzila prilika da citavu stvar pojasni. A predsjedavajuci sudac Patrik Robinson (Patrick Robinson) se cak glasno zapitao bi li najbolje jesenje bilo da na teren odu suci.


U nastavku sudjenja, zakazanom za 3. listopada/oktobra, Milosevic ce nastaviti ispitivati Janicevica.


Michael Farquhar izvjestava za IWPR iz Londona.


Frontline Updates
Support local journalists